Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Galerii Mariánská vystavuje Cais, Hodný, Buzu i Vejnar

ma01
Součástí bohaté letní nabídky českobudějovické Galerie Mariánská je také výstava akvarelů a objektů Milana Caise nazvaná Několik problémů najednou
02.07.2018 11:52 | Ladislav Lhota

Českobudějovická Galerie Mariánská v areálu bývalých kasáren láká od června do konce letních prázdnin milovníky výtvarného umění a fotografie na několik pozoruhodných výstav. Milan Cais svými objekty a obrázky řeší Několik problémů najednou, Ladislav Hodný prezentuje Obrazy, Teodor Buzu přichází s alternativou v podobě Akvarelových prázdnin, Jaroslav Vejnar se vrací do Prahy v srpnu 1968.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Výstavu s názvem Několik problémů najednou přichystal sochař a výtvarník Milan Cais (rovněž spoluzakladatel a bubeník skupiny Tatabojs) v rámci každoroční akce Umění ve městě. Do jihočeské metropole ji přenesl ze Zámecké galerie v Třeboni. Do akvarelových obrázků a nezaměnitelných objektů vkládá zdánlivě prostá sdělení s tématem lásky, oddanosti nebo odpuštění. Jeho vizuální poznámky o světě a současném přebývání v něm se dotýkají nás všech.

Ladislav Hodný, jenž pochází z Týna nad Vltavou, na velkoformátových abstraktních plátnech s fascinující barevností nechává diváka hledat skrytá poselství. Inspiruje se přírodou, hudbou, radostí ze života. Podle jeho vlastních slov ho umění osvobozuje a nalézá v něm soukromý duševní ráj naplněný velmi intenzivními pocity. Akademický malíř Teodor Buzu je rodákem z Moldavska a své dílo pevně spojuje se zcela zásadní výtvarnou technikou – akvarelem. Jeho umělecká výpověď je nevšedně silná a vyvolává pocity úžasu. Hodného a Buzu prezentují v Mariánské ve společném projektu s Alšovou jihočeskou galerií. 

Fotografickou výstavou Praha 1968 přispívá Jaroslav Vejnar k oslavám stoletého výročí naší republiky a dosud nezveřejněnými snímky připomíná závažné události staré padesát let. Ve svých sedmadvaceti tehdy reagoval na vysílání Československého rozhlasu. V sedle motocyklu se vypravil z Radotína k rozhlasové budově na Vinohradech, kterou obléhaly ruské tanky a 21. srpna 1968 krátce po poledni zachytil dramatické okamžiky v těžce zkoušeném hlavním městě. Byl rovněž u výbuchu vojenského náklaďáku s municí, který zapálili pražští studenti.

Ladislav Lhota
Foto autor


ma02
ma03
ma04
ma05
ma06
ma07
ma08
ma09
ma10
ma11
ma12


Přidej komentář