Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Jihočeském muzeu lze podlehnout Kouzlu sběratelství

sbe01
Součástí výstavy Kouzlo sběratelství v Jihočeském muzeu je obsáhlá přehlídka historických zbraní. Palaš pro důstojníky rakouské těžké jízdy pochází ze třetí čtvrtiny 18. století
07.05.2020 11:50 | Ladislav Lhota

Spolu s dalšími muzejními objekty a galeriemi v kraji se otevře 12. května po nucené koronavirové pauze také Jihočeské muzeum se svými pobočkami (Muzem Koněspřežky, Památník Jana Žižky v Trocnově, tvrz Žumberk). V historické budově na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích přivítá návštěvníky zbrusu nová výstava Kouzlo sběratelství – unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty). Cenné předměty se podařilo shromáždit v dosud nevídaném složení a rozsahu.

Č. BUDĚJOVICE – Unikum výstavního projektu spočívá v seskupení několika soukromých a tudíž nepřístupných sbírek, jejichž cenné kusy či celé kolekce zbraní zůstávají skryté drtivé většině lidí. „Řada exponátů jsou mimořádně vzácné kusy, které nevlastní ani většina sbírkotvorných organizací a památkových objektů. Tato jedinečná kolekce je doplněná uměleckými předměty ze sbírek Jihočeského muzea a dalších partnerských institucí – obrazy, sochy, šperky, ukázky dobové numismatiky a faleristiky. Výstavu provází bohatý edukační program,“ říká Jan Török, autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea.

Expozice se člení na několik úseků, v nichž se představí nejzajímavější sbírkové kusy z vybraných lokalit a historických období. Gotiku a renesanci reprezentuje skvěle dochovaný vikingský meč ze 13. století nebo relikviář, jehož základ pochází ze 13. století a okolní montáž z 15. století. Vedle renesančních zbraní je k vidění mistrně pojednané zdobení helem typu Morion či pohárek z horského křišťálu v kovové montáži z prostředí rudolfinské Prahy. Z doby třicetileté války pochází soubor jezdeckých mečů a pistolí s kolečkovým zámkem, pozoruhodná je mušketa s kombinovaným zámkem opatřená ještě původním doutnákem.

Kterou zbraň používal sběratelův předek?

Tereziánské období ve výstavě zastupují uniformy a další výstrojní i výzbrojní vybavení bojových jednotek, dále téměř kompletní produkce jezdeckých palašů a soubor předmětů uměleckého průmyslu. Časy napoleonských válek připomíná vzácná sbírka helem a čepic, také velmi cenná kompletní uniforma. Z prusko – rakouské války pochází unikátně celistvá soukromá sbírka. Obsahuje zbraň majitelova dávného předka, který se zúčastnil zmíněného vojenského konfliktu. Nechybí ani proslulá pruská puška „jehlovka“, jejíž účinnosti se připisuje částečný podíl na pruském vítězství.  

Japonská část výstavy zahrnuje několik výjimečných exponátů z přímé držby japonské císařské rodiny – meč itomaki no tači s čepelí z konce 13. století zhotovenou Rai Kunitošim, semiformální cestovní pokrývka hlavy džingasa s masivním zlatým kováním, náležící císaři Kómei tennó (1831 – 1867) či ceremoniální dvorský meč kazaridači. Meč od Rai Magotaró Kunitošiho se dá směle označit za top exponát. Patrně se jedná o nejhodnotnější artefakt japonského umění na našem území. Expozici doplňují nejrůznější konstrukční modely revolverů a karabin ze Spojených států amerických.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


sbe02


Přidej komentář