Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Kotvě ožívá Etiopie. Díky Barboře Fuhrmannové

fru01
Barbora Fuhrmannová v kavárně kina Kotva instaluje výstavu fotografií z Etiopie
01.09.2016 15:36 | Ladislav Lhota

Českobudějovická fotografka Barbora Fuhrmannová spolu s kurátorem Václavem Němcem zvou návštěvníky do kavárny a předsálí kina Kotva v jihočeské metropoli, kde připravili výstavu autorských snímků z Etiopie, vnitrozemského státu ve východní Africe. Barevný velkoformátový soubor lze obdivovat od 1. září do 14. října. Vernisáž se uskuteční 9. září od 18 hodin.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Výstava přibližuje krajinu, lidské tváře a zvyky v zemi, kde se podle Barbory Fuhrmannové „lidi ještě nerozlišují módou, oblečením a majetkem, ale jsou naprosto spjatí s rodovými tradicemi a přírodou. Etiopie patří k mým srdečním záležitostem,“ formuluje své zkušenosti a pocity fotografka, která upřednostňuje osobní seznámení s kulturami v nejrůznějších koutech světa před četbou o nich nebo ústně předávanými informacemi.

Etiopie se řadí k nejchudším zemím naší planety. Sousedí s Eritrejí, Džibutskem, Somálskem, Keňou, Súdánem a Jižním Súdánem. Žije zde přibližně osmdesát milionů obyvatel. Hlavním městem je Addis Abeba, úředním jazykem federace je amharština, ale mluví se tady devadesáti různými jazyky. Etiopskou kuchyni tvoří silně kořeněná jídla, hlavně maso, s výjimkou vepřového. Domorodci pro lepší identifikaci doplňují jména křestním jménem svého otce, případně děda. Dlouhou tradicí křesťanství se Etiopie liší od většiny afrických států.

Nasměrování Barbory Fuhrmannové k současné profesi fotografky určil historický aparát Flexaret po mamince, který objevila na půdě. Fotila s ním kamarádky, sama sebe v zrcadle i první akty. Složitost chemické cesty za finální podobou fotografie ji dovedla k přestupu na digitální technologii, jednodušší a rychlejší. „Převážně se věnuji dokumentování svateb. V ateliéru dělám fotografie rodin, párů a dětí. Při cestování po světě, nahodile křížem krážem, jsem si našla zálibu také v reportážní fotografii,“ svěřuje se autorka.

Ladislav Lhota
Foto Barbora Fuhrmannová a Václav Němec  


fru02
fru03
fru04
fru05
fru06


Přidej komentář