Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Kotvě zakotvily práce Romka Hanzlíka a D. M. Krcha

ko01
Časosběrný fotodokument Romka Hanzlíka zachycuje momenty autorova života den po dni
12.12.2016 12:42 | Ladislav Lhota

Předsáli kina Kotva s přilehlou kavárnou v českobudějovické Lidické třídě jsou od 9. prosince (budou do 13. ledna) doslova nabité fotografiemi a působivými obrázky (spíše obrazy) v komiksovém stylu. Fotovýstava v přísálí nese název Paperback Life (lze přeložit jako Brožovaný život) a představuje na 366 snímcích jeden rok života jejich autora Romka Hanzlíka. Pohybem a barvami pulzující dílka instalovaná na stěnách kavárny pojmenoval výtvarník Dalibor Max Krch souhrnně jako Creeps Around (Podlézavci kolem).

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Multiaktivní umělec a producent (nebo víc manažer?) Romek Hanzlík využil pozvání nadšeného kurátora Václava Němce a přesunul z Prahy do jihočeské metropole první část časosběrného fotodokumentu o vlastním životě. Na dvanáct panelů umístil snímky z jednotlivých měsíců v kalendářním roce. Počet fotografií dosahuje nezaokrouhleného čísla 366, neboť autor odstartoval projekt v den svých narozenin 20. listopadu 2014 a první kapitolu uzavřel 20. listopadu 2015.

Mapování vlastního bytí jej pořád drží. „Zahájil jsem třetí rok. Každý den vyberu jeden obrázek. Občas řeším dilema. Vždycky jsem chtěl, aby fotka evokovala, co jsem prožil ten den. Třeba významný koncert. Ale občas se stane, že udělám pěknou street fotku a musím rozhodnout, zda vyberu kvalitnější záběr, který vystihuje ten den, anebo horší fotku z nějaké akce,“ povídá fotograf, kytarista, lesní běžec, cyklista, blogger, manažer, filmmaker a držitel prvních dvou cen Czech Press Photo 2016 (oceněné fotografie doplňují výstavu).

V ruce měl fotoaparát i Máchův deník

Inspirovaný písní Paperback Writer od Beatles zachycuje Romek Hanzlík v časosběru svoji rodinu (dcera před plakátem Marylin Monroe), události (mistrovství světa v hokeji, natáčení a premiéra filmu o Filipu Topolovi – Takovej barevnej vocas letící komety), známá místa (zatmění Slunce nad Svatým Václavem u Národního muzea), vzdálené části Země (s Jiřím Schmitzrem navštívil vojenskou základnu v Afghánistánu, zavítal do Číny).

V sedle bicyklu vyrazil se svými dětmi do italských Benátek po stopách Karla Hynka Máchy. „Podle básníkova deníku jsem zrekonstruoval trasu, kterou Mácha absolvoval pěšky. Za deset dní jsme byli v cíli,“ pochlubí se provozovatel filmové a hudební agentury (zastupuje Plastic People, Už jsme doma, Chantal Poullain, Jiřího Schmitzera, Zuby nehty, Martu Töpferovou, Jablkoň, šestnáct let byl manažerem Psích vojáků), pořadatel Festivalu nepopulární hudby či Sletu bubeníků.

Díky kreslení se podíval i do Ugandy

Stěny v kavárně Kotva anektoval pro svoje Creeps Around brněnský výtvarník, autor komiksů a ilustrátor Dalibor Max Krch, zakládající člen klubu 2D výtvarníků Hearts of Creation, také známý jako tvůrce plakátů a kulis pro divadla nebo ilustrací pro neziskovku NaZemi a projekt Fair Trade, architekt tří dokumentů z produkce České televize.

Do jihočeské metropole přivezl dílo z poslední doby, volnou i užitou tvorbu. „Kreslení mě baví od žákovských let. Bohužel, nestála o mě žádná výtvarná škola. Ale nedal jsem se odradit a začaly přicházet první placené zakázky. Díky kreslení jsem podíval i do Ugandy,“ říká muž, který do sousedství biografu symbolicky umístil také velmi milý komiksově laděný portrét nedávno zesnulého herce Františka Peterky, večerníčkového Krakonoše.

Ladislav Lhota
Foto z archivu Václava Němce


ko02
ko03
ko04
ko05
ko06
ko07
ko08
ko09
ko10
ko11


Přidej komentář