Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V milevském klášteře otevřou i běžně nepřístupný kůr

mmr01
Starobylý premonstrátský klášter v Milevsku bude jediným místem v Jihočeském kraji, které Ministerstvo pro místní rozvoj zařadilo do čtvrtého ročníku Dnů otevřených dveří s úspěšnými projekty podpořenými z evropských fondů
14.08.2020 12:59 | Ladislav Lhota

Premonstrátský klášter v Milevsku, nejstarší stavba tohoto druhu na jihu Čech založená Jiřím z Milevska roku 1187, bude jedním z pěti objektů, které zvolilo Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky jako pořadatel čtvrtého ročníku Dnů otevřených dveří v místech s úspěšnými projekty podpořenými z evropských fondů. Letošní akce se plánuje na každou sobotu v září (Žatec, Odry, Milevsko, Hulice, Jihlava). Volná návštěva milevského kláštera se zajímavým programem přijde na řadu 19. září od 10 do 17 hodin. 

MILEVSKO – Zdejší klášterní areál obklopuje nezaměnitelná atmosféra výjimečného místa našich kulturních a duchovních dějin. Zůstává stále domovem komunity bratří z řádu premonstrátů spravovaného Královskou kanonií premonstrátů v Praze na Strahově. V rámci Dnů otevřených dveří se zde uskuteční bezplatné komentované prohlídky ve čtyřech okruzích s tematickými názvy Sakrální stavby, Život bratří premonstrátů, Prohlídka varhan s ukázkami a Dětská prohlídka. K účasti na prohlídce jednotlivých okruhů je potřebná registrace – formulář lze vyhledat a vyplnit na webových stránkách dotaceeu.cz.  

Okruh Sakrální stavby (60 minut) zavede návštěvníky na fascinující výpravu po stopách vývoje architektury. V jednom areálu bude možné obdivovat románské architektonické skvosty, majestátní gotiku i pompézní baroko. Život bratří premonstrátů (30 minut) přiblíží historii milevského kláštera, významné osobnosti a současný život v jeho zdech. Prohlídka varhan s ukázkami (30 minut) zavede příchozí na kůr, který není běžně přístupný. Informace o historii a současnost vznešeného nástroje doplní ukázky z děl českých i zahraničních komponistů. Speciální didaktická Dětská prohlídka (60 minut) seznámí s historií také nejmenší zájemce.   

Den otevřených dveří v milevském klášteře doplní četné aktivity pro děti i dospělé. Devět metrů dlouhá pojízdná laboratoř Akademie věd ČR interaktivní formou představí vědu a výzkum za pomoci nejnovějších mikroskopů a laboratorní techniky. Inspiraci, hru, zábavu i poznání nabídne tvořivý program Galerie Sladovna z Písku. Nebudou chybět zástupci hiporehabilitační organizace Majoránek z. s. a jejich koňští svěřenci. Doprovodný program zpříjemní ochutnávka ciderů a moštů z plzeňského Cider Bohemia. Lidé se mohou těšit na představení Kejklíře Slávka a vystoupení folklorního souboru Kovářovan. K poslechu zahrají kapely Fantom a Kampadem.

(lho, tzm)
Foto archiv MPMR  


mmr02


Přidej komentář