Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V radniční výstavní síni je Voda tématem bez břehů

vmv01
Součástí výstavy Voda – téma bez břehů, Českobudějovické řeky, je i proužkované tričko a čepice plavčíka připomínající atmosféru starých plováren, jako by vystřiženou z Vančurova Rozmarného léta
27.12.2021 09:33 | Ladislav Lhota

Útvar hlavního architekta Statutárního města Českých Budějovic uspořádal výstavu s názvem Voda – téma bez břehů, Českobudějovické řeky, která se koná v Radniční výstavní síni na náměstí Přemysla Otakara II. od 21. prosince 2021 do 31. ledna 2022. Počin zaměřený na význam vody a vodních toků pro historii, současnost i budoucnost krajské metropole autorsky připravili Milan Binder, Daniel Kovář, Tomáš Hobizal a Ateliér 8000.

Č. BUDĚJOVICE – Po staletí existují řeky a město v určité symbióze, vzájemně se ovlivňují. Původně nespoutanou Vltavu i Malši člověk postupně zkrotil regulacemi a využil jejich toky ve svůj prospěch. Sloužily jako zdroj vodní síly, příležitost ke sportu a rekreaci, ale také přinášely ohrožení povodněmi. Staré mapy, plány, pohlednice a fotografie ukazují proměny zmiňovaných řek, ale i historicky důležitých vedlejších toků – Mlýnské stoky nebo Dobrovodského potoka. Nechybí ani dokumenty ke stavbě retenční nádrže v Českém Švýcarsku u Dobré Vody včetně nostalgického snímku ze 30. let minulého století se zaniklým hotelem. Návštěvníky osloví i strategická studie Město a voda 2020.

(lho)
Foto Ladislav Lhota


vmv02
vmv03
vmv04
vmv05
vmv06


Přidej komentář