Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V táborské Střelnici bude Docela malý festival o autismu

dom01
Organizátoři Docela malého festivalu o autismu, který se uskuteční v táborské Střelnici, přiblíží obyčejný život autistů formou divadelního představení, výstavy i otevřené debaty
17.08.2021 13:47 | Ladislav Lhota

Nezisková organizace APLA jižní Čechy pořádá Docela malý festival o autismu, který se uskuteční v prostorách Spolkového domu Střelnice v Táboře 19. září od 16 hodin. Prostřednictvím divadelního představení, autorské tvorby, debaty a výstavy se organizátoři pokusí přiblížit obyčejný život lidí s autismem, jejich odlišné vnímání a prožívání situací. Záštitu převzal táborský starosta Štěpán Pavlík, dobrovolné vstupné poslouží k podpoře rodin a dětí s autismem.

TÁBOR – Součástí festivalového programu bude vystoupení divadelního souboru herců s autismem Dr.amAs. Každý herec se projeví po svém v rámci inscenace Teď mluvím já, která má v repertoáru pořadové číslo tři. Sedmička účinkujících vypráví sedm historek. Každá je jiná, stejně jako rozpětí poruchy autistického spektra, se kterou žijí tito lidé. Vlastní tvorbu též představí Pavel Hlušička vulgo Mhoháček Zgublačenko, jenž disponuje blízkou zkušeností s autismem. Následující debatu povede Kristina Vrkočová. Pozornost návštěvníků jistě zaujme vlaková výstavu obrázků Péti s autismem.

Péče o lidi s autismem je nesmírně náročná. V různých obdobích svého života potřebuje člověk s autismem i jeho rodina větší či menší podporu různého typu. Proto je důležité, aby veřejnost sdílela příklady ze života lidí s autismem a pochopila problematiku. Jenom tak lze lidem s autismem lépe porozumět. Člověk s autismem je velice individuální a proto je důležité, aby si odborníci, asistenti i rodiče předávali zkušenosti a navzájem se poznávali. Lidí s poruchou autistického spektra stále přibývá. Podle posledních průzkumů je prevalence této poruchy v populaci dvě procenta, převládá však nedostatečná informovanost.  

Organizace APLA jižní Čechy, jejímž posláním je podporovat lidi s autismem a jejich rodiny k životu ve svém přirozeném prostředí, poskytuje klientům převážně poradenské, terapeutické a odlehčovací služby. Organizace funguje od roku 2007 a sídlí v Táboře. Od minulého roku funguje i pracoviště v Českých Budějovicích. Kromě ambulantních služeb nabízí organizace rovněž terénní pomoc na území celého Jihočeského kraje. APLA jižní Čechy používá metody uznávané odbornou veřejností mainstreamového terapeutického proudu. Vychází z mnohaletých zkušeností uznávaných odborníků doma i v zahraničí.

(lho, luh)
Foto archiv APLA jižní Čechy

Program:

16:00 Zahájení
16:15 Dr.amAS – „Teď mluvím já“
- divadelní inscenace souboru herců s autismem
17:15 Mnoháček Zgublačenko - Pavel Hlušička, autor s autismem - vlastní tvorba
17:35 Docela malá diskuse – o autismu trochu jinak s Pavlem Hlušičkou


dom02
dom03


Přidej komentář