Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Trocnově vybudují středověký archeoskanzen

rac01
Památník Jana Žižky v Trocnově se v horizontu čtyř let rozšíří o věrné historcké repliky vesnických staveb ze 14. a 15 století a návštěvnici budou vstupovat do ně vzniklého areálu archeoskanzenu
13.05.2020 14:31 | Ladislav Lhota

Hlavní aktivitou v rámci projektu I – CULT, který realizuje Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje, je vytvoření Archeoskanzenu Trocnov. Nový areál v rodišti Jana Žižky přiblíží dobu vrcholného středověku, ukáže stavby a dobové stavební postupy. Věrná rekonstrukce historických objektů vznikne s posláním sloužit expozičnímu a výukovému využití. Smlouvu se zhotovitelem díla, firmou S-B s. r. o. ze Sedlčan, podepsali zástupci kraje v úterý 12. května.

TROCNOV – Archeopark bude součástí Památníku Jana Žižky z Trocnova, který je národní kulturní památkou a provozuje ho Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Největší muzejní instituce v regionu ponese také roli stavitele. Navržený skanzen modeluje výsek zástavby středověké vesnice. Záměrem je představit základní typologický a sociální rejstřík vesnických staveb středověkého období. Koncepci a odborné podklady pro celek a objekty Archeoskanzenu Trocnov připravil renomovaný architekt Jiří Škabrada ve spolupráci s Petrem Chotěborem z Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Projektovou dokumentaci zpracoval architekt Petr Dostál z Ateliéru Dostál, který se zabývá rekonstrukcí historických staveb. Projekt vychází ze schválené koncepce Jihočeského kraje a jeho zřizovaných organizací v oblasti kultury na období 2015 – 2020. Na stavbu a provoz Archeoskanzenu Trocnov projektově navázala řada doprovodných aktivit a výstupů. V areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova se v létech 2018 a 2019 uskutečnil archeologický průzkum celého území včetně geofyzikálního, magnetometrického a palynologického výzkumu. Památník Jana Žižky z Trocnova hostil v uplynulém roce workshopy a doprovodné akce zaměřené na stavební techniky a řemesla ve středověku.

Očekává se zvýšená návštěvnost

Replika vesnice z doby vrcholného středověku poslouží k evokaci tehdejšího života se všemi předměty denní potřeby a způsobu hospodaření. Podobně jako na jiných místech České republiky bude i tento areál sloužit k doplnění výuky historie pro školy, školní výlety a vzdělávací akce pro širokou veřejnost.  Příchozí budou využívat tablety s virtuálním modelem archeoskanzenu a edukačním digitálním obsahem, fyzický interaktivní 3D model Archeoskanzenu Trocnov v měřítku 1:87, informační a interaktivní tabule. Připravují se edukační brožury, pracovní listy nebo časosběrný filmový dokument.

Exteriéry a rovněž interiéry zaplní historické funkční repliky odpovídající 14. – 15. století včetně nábytku, předmětů denní potřeby, zemědělských a řemeslných nástrojů, zbraní nebo husitského vozu. Chystá se edukační program Středověký muzejní kufřík (kostýmy, doplňky, keramické, dřevěné či skleněné předměty, hračky, zbraně). Vybudováním Archeoskanzenu Trocnov se naplní dlouhodobá snaha o větší propagaci husitství a obnovy tradic, které se vážou k areálu Jana Žižky. Provoz areálu rozšiřuje veřejné služby v oblasti kultury poskytované Jihočeským muzeem a spoluvytváří portfolio naučných, historických a turistických cílů.

Stavba Archeoskanzenu Trocnov začne letos a rozdělí se na tři etapy. S dokončením se počítá v horizontu čtyř let. Dílo vznikne s velkým podílem odborné ruční práce a díky uplatnění dobových technologií v opracování dřeva či tvorbě střech. Vedení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích předpokládá, že v souvislosti s otevřením revitalizovaného areálu spojeného se skanzenem významně stoupne návštěvnost. Po rekonstrukci Památníku Jana Žižky v létech 2015 až 2016 se průměrná roční návštěvnost ustálila na pěti tisících lidí. Celý areál včetně doprovodných akcí navštěvuje kolem dvaceti tisíc lidí. V budoucnu by se číslo mělo vyšplhat na padesát tisíc.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


rac02
rac03
rac04
rac05


Přidej komentář