Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ve Strakonicích finišuje rekonstrukce hradu

sre01
Dokončovacími pracemi vrcholí dvouletá stavební rekonstrukce strakonického hradu, ve kterém sídlí Muzeum středního Pootaví zřizované Jihočeským krajem. Pro veřejnost se prostory otevřou v červenci příštího roku
22.10.2020 15:04 | Ladislav Lhota

Rekonstrukce hradu ve Strakonicích, která započala v roce 2018, se blíží k závěru. Stavební práce s rozpočtem přes osmdesát milionů korun skončí podle plánu do konce roku 2020. Potom začne osazování mobiliáře a sbírkových předmětů. V únoru odstartuje zkušební provoz. Široké veřejnosti se obnovené prostory otevřou v červenci 2021. Expozice Řádu maltézských rytířů by měla patřit ke špičce v České republice.

STRAKONICE – Předmětem rekonstrukce byly rozsáhlé stavební úpravy – elektřina, rozvody vody i kanalizace. Před opravou jednotlivé sály postrádaly vytápění a jejich provoz byl omezený pouze na letní sezonu. Rekonstrukcí skladových prostor získá Muzeum středního Pootaví Strakonice nové sály pro přednáškovou, výstavní a edukační činnost. Nové bude i sociální zařízení a prostory pro odpočinek malých i velkých návštěvníků. Výstavní sály i stálá expozice budou částečně zbavené bariér díky výtahu a několika schodolezům. „Zbývá dodělat podlahy ve čtyřech místnostech, zasklít okna v ambitech a další drobnější věci,“ sdělila ředitelka muzea Ivana Říhová.

Návštěvníci se mohou těšit na mapování historie od maltézského řádu až po expozice typické pro Strakonicko: textilní výrobu, výrobu motocyklů a zbraní, dudáckou a loutkářskou tradici. „Mile mě překvapilo, jak už hrad vypadá v této chvíli,“ prohlásil náměstek jihočeské hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch při inspekční návštěvě. „Rekonstrukce je obrovský počin v českém muzejnictví. Díky tomu, že se přikoupila část hradu, dostane expozice zcela jiný charakter,“ doplnil vedoucí oddělení kultury a Jihočeským krajem zřizovaných organizací František Chrastina. Jihočeský kraj je také zřizovatelem strakonického Muzea středního Pootaví.

(lho, tzj)
Foto David Hocke


sre02
sre03
sre04
sre05
sre06


Přidej komentář