Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ve Vyšším Brodě slouží haptický model Madony

120722ham01
Haptický model obrazu vyšebrodské Madony v tamní klášterní galerii slouží nevidmým a slabozrakým návštěvníkům. Doprovází ho text v Braillově písmu a QR kódy s odkazy na mluvené slovo a texty v češtině, angličtině resp. němčině
12.07.2022 15:05 | Ladislav Lhota

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě vstoupil do letní turistické sezony s příjemnou novinkou pro návštěvníky – haptickým modelem vytvořeným podle gotického deskového obrazu Madony z Vyššího Brodu, který je primárně určený nevidomým a slabozrakým, ale ozkoušet si ho může kdokoli. Model vytvořený studentem výtvarné výchovy na Jihočeské univerzitě Jaroslavem Svobodou se nachází v klášterní Galerii gotického umění.

VYŠŠÍ BROD – Posluchač jednooborového studia výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Jaroslav Svoboda zpracoval artefakt jako bakalářskou práci spojenou s projektem Haptické modely architektonických prvků a maleb pro osoby se zdravotním postižením, který se realizuje ve spolupráci s Centrem podpory studentů se specifickými potřebami. Modely – především pro klášterní kostel Obětování Panny Marie v krajském městě – odpovídají velikostí, barevností a použitým materiálem (pálená hlína, sádra) potřebám nevidomých a slabozrakých. Doplňují je texty v Braillově písmu a QR kódy s odkazy na mluvené slovo.

Další novinku chystají ve vyšebrodském klášteře na příští letní sezonu. Ke zdejší Madoně přibude haptický model Závišova kříže, který je národní kulturní památkou a třetí nejcennější zlatnickou památkou v České republice po korunovačních klenotech a relikviáři Sv. Maura. Osvědčený Jaroslav Svoboda vytvoří tentokrát nejen samotný kříž, ale nechá vzniknout rovněž některým vybraným detailům, které jsou těžce uchopitelné i pro vidoucí návštěvníky. Celý soubor haptických modelů znovu doprovodí speciálně upravené texty ve třech jazycích, které umožní široké cílové skupině lépe poznat výjimečnou historickou památku.

(lho, kud)
Foto archiv katedry výtvarného umění PF JU


120722ham02
120722ham03
120722ham04
120722ham07
120722ham06


Přidej komentář