Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ve Wortnerově domě přistály MiGy a U. F. O.

wop01
Do průřezu dosavadní tvorbou pražského malíře Jana Gemrota prezentovaného v obnovených prostorách Wortnerova domu AJG patří i dílo s názvem Vědomí tvoří realitu (180 x 200, 2019)
26.06.2020 11:31 | Ladislav Lhota

Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie v ulici U Černé věže v Českých Budějovicích se otevřel kulturní veřejnosti po dvouleté rekonstrukci. Vernisáží ve čtvrtek 25. června 2020 přilákaly fanoušky výtvarného umění dvě společně zahájené výstavy. První pod názvem Retrospektiva představuje malířskou tvorbu pražského rodáka Jana Gemrota (1983), druhá s titulem Slovenské U. F. O. a jiné transcendence seznamuje diváky se slovenským konceptuálním uměním od poloviny šedesátých let 20. století.

Č. BUDĚJOVICE – Jan Gemrot absolvoval ateliér klasické malby Zdeňka Berana v pražské AVU. Je zastoupený v prestižních soukromých i státních galeriích. „Vyjadřuje se klasickými výtvarnými prostředky, jeho tvorba je v nejlepším slova smyslu inovativním rozvíjením tradiční malby. Perfektní zvládnutí malířské techniky, stejně jako umělcovo stylové oscilování mezi realismem a hyperrealismem, činí z Gemrota jednoho z nejzajímavějších autorů již legendární Beranovy školy,“ zdůrazňuje kurátor David Kubec. Vedle průřezu dosavadní tvorbou připravil malíř speciálně pro Wortnerův dům nové dílo na téma zřícení dvou MiGů na českobudějovické sídliště Vltava v roce 1998.

Slovenské konceptuální umění se rozvíjelo téměř čtvrt století za zády totalitního režimu a oficiálních uměleckých institucí. Po roce 1989 chvíli trvalo, než svět objevil, že v malé zemi pod Tatrami již v šedesátých létech vznikalo neoavantgardní umění stejně kvalitní jako v západní Evropě nebo USA. Autoři Stano Filko, Július Koller, Rudolf Sikora, Peter Bartoš a Vladimír Havrilla se prezentovali na světových výstavách a jejich díla našla místo ve sbírkách Tate Gallery, Centre Georges Pompidou či Art Institute of Chicago. Seznámení se slovenskými konceptualisty si mohou nyní dopřát návštěvníci Alšovy jihočeské galerie. Kurátory výstavy jsou Boris Kršňák a Adam Hnojil.

(lho, ajg)
Foto Ladislav Lhota


wop02
wop03
wop04
wop05
wop06


Přidej komentář