Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ve Wortnerově domě se bude mluvit o Bobu Dylanovi

201122wdd01
Rodák z amerického Duluthu Bob Dylan po dlouhá desetiletí výrazně ovlivňuje populární hudbu a kulturu. Získal mnoho ocenění včetně Grammy, Zlatého glóbu, Ceny Akademie (Oscar), Nobelovy ceny za literaturu. Byl uvedený do Rokenrolové síně slávy, Nashvillské písničkářské síně slávy a Písničkářské síně slávy. Jeho tvorbu a osobnost připomene konference v jihočeské metropoli
20.11.2022 09:33 | Ladislav Lhota

V sále Wortnerova domu spravovaného Alšovou jihočeskou galerií se 24. a 25. listopadu uskuteční konference věnovaná legendárnímu americkému písničkáři, hudebníkovi, výtvarníkovi a držiteli Nobelovy ceny za literaturu Bobu Dylanovi (1941), který přes půl století významně ovlivňuje populární hudbu a kulturu. Diskusní setkání určené nejen odborníkům, ale také zájemcům z řad široké veřejnosti pořádá Ústav věd o umění a kultuře Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Č. BUDĚJOVICE – Letos uplynulo šedesát let od okamžiku, kdy americký písničkář, hudebník a literát Bob Dylan, rodným jménem Robert Allen Zimmerman, vydal své první album. Jakékoli ohlédnutí zpátky do těch časů je už zahlcené bohatým děním, které umělcova následná tvorba generovala v kulturním prostoru. O Bobu Dylanovi vzniklo také nepřeberné množství textů, proto se konference zaměří pouze na jeden konkrétní tematický výsek, kterým přisvojování si (apropriace) Dylanovy košaté tvorby.

Konference se zúčastní odborníci na danou tématiku z celé republiky. Zvláštním hostem bude americký filozof Randall Auxier, který se zabývá populární kulturou ve spojení s filozofií kultury zejména v oblasti estetiky, ontologie a času. Jednotlivé body programu se dotknou nových myšlenkových obsahů umělcova odkazu. Pozměněné významy vznikají v situaci, kdy se Dylanova tvorba z různých důvodů přenáší z původního kontextu do jiné souvislosti. Zájemci se mohou těšit na pestrý výběr témat z českých zemí i širšího středoevropského prostoru.

Petr Bílek
(s redakční úpravou)
Foto archiv Jihočeské univerzity


201122wdd02


Přidej komentář