Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Večery S potvrzují, že český jih je líhní dobrého folku

ves01
Do Divadla U Kapličky dorazí písničkář Martin Kajaba, objev letošní Porty, jehož hlas vnímají fanynky jako magický
14.09.2018 22:25 | Ladislav Lhota

Celoroční festival folkové hudby a spřízněných žánrů Večery S vstupuje do podzimní série koncertů druhého ročníku. Čtyři páteční večery otevřou pódium začínajícím interpretům v kombinaci s muzikantskými bardy (Martin Kajaba – Ivo Jahelka, Andromeda – Epydemye a další). Nebude chybět vánoční překvapení. Hostitelskou scénou zůstává Divadlo U Kapličky v jihočeské metropoli.

Č. BUDĚJOVICE – Hlavní organizátoři Jaroslav Hnízdil a Václav Koblenc po roce a půl mohli konstatovat, že o festival roste zájem nejen mezi hudebníky a příznivci folku, ale také ze strany Českého rozhlasu v Českých Budějovicích, který nahrával třetí koncert jarní části. Díky letošnímu patronovi festivalu Víťovi Troníčkovi ze skupiny Marien (loni byl patronem Pavel Žalman Lohonka) vznikl také hodinový pořad o Večerech S. Odvysílal ho Český rozhlas v Pardubicích. Zásluhou Víti Troníčka mohli dva interpreti samostatně vystoupit v pardubickém Doli klubu, jedna kapela si zahrála na prestižním festivalu Folkové Chvojení.

Na Večerech S natáčela také Jihočeská televize a ze všech koncertů se pořizují živé záznamy. K dispozici jsou na internetu. Kapacita sálu v Divadle u Kapličky, která při velmi příjemné stolové úpravě činí sedmdesát míst, byla v krátké historii festivalu vždy z větší části zaplněná. Pořadatelé museli sáhnout i k řadové úpravě se sto čtyřiceti sedadly. „Chodí k nám vnímavé a přející publikum. Máme z toho radost. Věkový průměr se pohybuje zhruba mezi třicítkou a čtyřicítkou. Naším cílem je postupně přitáhnout i mladou generaci,“ shodují se Jaroslav Hnízdil s Václavem Koblencem. Oba jsou lídry úspěšných kapel Spolektiv resp. Bonsai č. 3.

Když muzikant zažije potlesk

Jedním z hlavních záměrů budějovického festivalu je zvát rodící se talenty. Spojovat je na pódiu se zkušenými muzikanty a vytvořit jim prostor ke koncertování, který dlouhodobě chybí v jihočeské metropoli. „Večery S vnímám jako seznamku. Posluchači poznávají novou kapelu a z prvního rande může vzniknout vztah. Kapela si vyzkouší plnohodnotný koncert. Když muzikant zažije potlesk a souznění s publikem, dostane velký impulz do hudební práce. Jižní Čechy se označují jako líheň dobrých kapel. Večery S potvrzují tuto pověst,“ říká Lucie Vlasáková, kontrabasistka a zpěvačka Epydemye.

Podzimní část letošních Večerů S začne 21. září. Následují koncerty 12. října, 16. listopadu a 14. prosince. Vystoupí jedenáct účinkujících. Žánrově bude převládat folk, ale na velmi pestré paletě. Zahraje beatfolková skupina Epydemye, která získala Cenu Anděl za CD Kotlina o československých hrdinech dvacátého století. Představí se folkpopová Cihelna a spol., která je velice zábavná, překvapuje vyzrálostí a stala se držitelkou Autorské Porty. Vystoupí i dívčí formace Andromeda z Českého Krumlova, kometa soutěže Dětská Porta.

Z písničkářů dorazí patnáctiletý Martin Kajaba, objev letošní Porty, jehož hlas vnímají fanynky jako magickou záležitost. Zahraje si také výrazný pouliční hudebník Paaya Pokorný nebo uhrančivá dáma Pensée. Bohužel, od svého účinkování na festivalu odstoupila skupina Exfanta a pořadatelé shánějí na 16. listopad náhradu. Vstupenky na Večery S stojí 160 korun v předprodeji, 170 na místě. Stálými V. I. P. hosty jsou sestřičky z hospicu Sv. Veroniky v Suchém Vrbném. Je to odměna za jejich těžkou práci.

Ladislav Lhota
Foto archiv Večerů S    

Program podzimní části:

21. září – Martin Kajaba, Cihelna a spol., Ivo Jahelka
12. října – Andromeda, Pensée, Epydemye
16. listopadu – Trio de Compostela, Paaya Pokorný
14. prosince – Marien, vánoční překvapení


ves02
ves03
ves04


Přidej komentář