Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Velvyslankyně Státu Izrael otevřela putovní výstavu

010622izr01
Panelová výstava Záhadné a hluboké pouto, která je instalovaná v českobudějovické radniční síni, přibližuje dlouhou historii vztahů mezi českým a izraelským národem. Konkrétní události, které přispěly k upevnění vzájemných vazeb, mají přímou spojitost také s jihočeským regionem
01.06.2022 18:38 | Ladislav Lhota

Třicáté výročí obnovení česko – izraelských diplomatických vztahů se stalo podnětem k vytvoření unikátního putovního projektu s názvem Záhadné a hluboké pouto (vznikla i stejnojmenná publikace), který je přístupný ve výstavní síni českobudějovické radnice od 1. do 26. června. Panelová expozice vznikla ve spolupráci izraelského velvyslanectví a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Slavnostní vernisáže se zúčastnila Její Eminence Anna Azari, izraelská velvyslankyně v České republice.

Č. BUDĚJOVICE – Na jednotlivých panelech se zájemci mohou seznámit s historickým vývojem vztahů mezi oběma národy od minulých časů po Sametovou revoluci. Záhadné a hluboké pouto pomáhají definovat nepřehlédnutelné milníky, k nimž patří výskyt českého jazyka v hebrejských rukopisech z 10. století nebo fakt, že císař Karel IV. se nechal při budování Prahy inspirovat městem Jeruzalém. Stále žijí pamětníci přeškolovacího výcviku izraelských letců na českobudějovickém letišti, kterým prošlo od května do října 1948 třiatřicet stíhačů včetně budoucího prezidenta Státu Izrael Ezera Weizmana. Píle instruktorů a frekventantů přinesla vynikající výsledky.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice   


010622izr02
010622izr03


Přidej komentář