Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Verdiho Trubadúr premiérově vstoupí do zámecké zahrady

tru01
V titulní roli trubadůra Manrica alternuje Lázaro Calderón (na snímku) spolu s Paolo Lardizzonem
12.07.2017 11:41 | Ladislav Lhota

Sezona Otáčivého hlediště v Českém Krumlově od zahájení 7. června nabídla divákům již sedmatřicet představení, z nichž pouze jediné se nepodařilo dokončit kvůli nepřízni počasí. Po čtyřdenní pauze se v pátek 14. července otevře blok dvou letošních premiérových titulů. Prvním bude Verdiho opera Trubadúr pod taktovkou Maria De Rose a v režii Tomáše Studeného.

ČESKÝ KRUMLOV – Hlavní postavou jedné z nejhranějších oper Giuseppe Verdiho je žena poznamenaná hrůzným traumatem minulosti. Její neukojitelná touha po pomstě v ní pozvolna ničí všechno lidské a osudně zasáhne i Manrica a Lunu, dva soky v lásce, kteří až do poslední chvíle netuší, že jsou sourozenci. Drama situované původně do Španělska 15. století podle námětu hry Antonia Garcíi Gutiérreze je plné vyhrocených situací, zachycených v hudbě geniálního italského melodika. Jihočeské divadlo nastudovalo Trubadúra počtvrté v historii, před Otáčivé hlediště se dílo vrací po více než půlstoletí.

Režisér Tomáš Studený spolu s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou připravili inscenaci původně pro divadelní jeviště, kde ji s úspěchem uvedli letos v lednu. Pro specifika plenérové scény a prostory zámeckého parku před točnou bylo však nutné přetvořit svérázný antický rámec. „Snahou bylo zprostředkovat emočně uvěřitelným scénickým jazykem syrovou brutalitu středověké látky v kontrastu s truvérskou lyrikou i romantickou exaltovaností opery Inspirovali jsme se divadlem středověku, které dokázalo být velmi působivé a přitom ve vyjadřování symbolické, nepopisné, a divadlem antickým, zejména ve využití sboru.,“ říká Tomáš Studený.

Princip antiiluzivního divadla spolu s akční scénografií překvapivě sluší rozlehlému prostoru v zámecké zahradě a dodává zvláštní dimenzi působivému opernímu večeru. Vedle domácích sólistů se představí pěvci z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. V úloze Leonory alternují Yukiko Kinjo a Jana Šafář Doležílková, v roli Manrica se střídají Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone, hraběte z Lunu ztvárňují sólista opery JD Alexandr Beň a bulharský barytonista Krum Galabov, v basové roli Ferranda vystoupí Josef Škarka nebo Jan Šťáva. Klíčovou úlohu cikánky Azuceny zpívají dvě mezzosopranistky, Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová.  

Italský originál přiblíží titulkovací software

Scénografie Aleše Valáška pracuje s funkčním členěním prostoru, k němuž poslouží i několik dřevěných vozů připomínajících středověké mansiony. S jejich pomocí lze scénu dynamicky průběžně proměňovat. Hlavním prvkem je dřevo se zašlým povrchem uspořádané ve strohých pravoúhlých kompozicích evokujících specifickou zahradní architekturu. Dalším podstatným prvkem je oheň v různých symbolických i fyzických podobách.

Zvolenému konceptu odpovídají rovněž kostýmy Zuzany Přidalové, které v sobě nesou ducha doby, v němž se odehrává příběh. Premiéra opery Trubadúr odstartuje šňůru dvaadvaceti hudebních představení rozdělených mezi čtyři inscenační tituly. Trubadúrovi ve skvostném mezinárodním obsazení bude patřit scéna plenérového divadla osm večerů od 14. do 22. července. Následovat bude další premiéra, balet Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka. Po ní přijde Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky (režijní duo SKUTR) a blok zakončí Dvořákova Rusalka režírovaná Jiřím Heřmanem.  

Operu Trubadúr uvádí Jihočeské divadlo před točnou v italském originále s českými, anglickými a německými titulky s využitím titulkovacího software Overtekst. Pro zájemce, kteří nedisponují tablety či chytrými telefony s operačním systémem Android a nemohou si stáhnout aplikaci k využití titulkovacího software, nabízí JD přímo na točně tablety k zapůjčení zdarma při  složení vratné kauce. Titulky jsou opatřena i zbývající hudební díla v letošní sezoně na krumlovském Otáčivém hledišti.  

(lho, tzd)
Foto Michal Siroň



tru02
tru03
tru04
tru05
tru06


Přidej komentář