Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Věž hlubockého zámku pozve k výstupu od 30. června

vez01
Neogotická věž hlubockého zámku se znovu otevírá turistům po vynucené rekonstrukci
28.06.2018 12:57 | Ladislav Lhota

Návštěvníci zámku Hluboká mohou od 30. června znovu zdolávat 245 schodů na vrcholek věže a těšit se výhledem na okolní krajinu i vzdálené šumavské vrcholky. Zámecká dominanta se uzavřela veřejnosti loni v červnu po odhalení statických poruch nosné konstrukce dřevěného vřetenovitého schodiště před výstupem na ochoz. Půlroční zajišťovací práce si vyžádaly náklady překračující milion korun. Další milion stála oprava povalových trámů stropu.  

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Obnova věžního schodiště započala beprostředně po zjištění havarijního stavu. „Při odkryvu podlahové konstrukce jsme zjistili výskyt dřevomorky. Kvůli tomu se protáhla obnova o několik měsíců,“ informoval kastelán Martin Slaba. Během rekonstrukce byla do podlahy v sedmém nadzemním podlaží vestavěná schránka, do níž se 28. října vloží předměty připomínající 100. výročí republiky a činnost Národního památkového ústavu.

Ke dni otevření bude na věži vyvěšená státní vlajka. „Celou sezonu bude připomínat 100. výročí vzniku Československa,“ upřesnil Martin Slaba. Neogotická věž s cimbuřím byla zbudovaná po roce 1847 na místě původní zřícené barokní věže. Zámecká věž je o něco nižší než českobudějovická Černá věž. Od nádvoří má padesát dva metry, od dolního parteru zámeckého parku je to o šest metrů víc. Na ochoz vede 245 schodů.

Zámecká věž v Hluboké nad Vltavou bude přístupná od 30. června každý den až do 30. října mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou odpolední. Příležitostně se bude otevírat za příznivého počasí i mimo sezonu. Plné vstupné činí 100 korun, snížené 70, rodinné 270.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář