Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vikomt de Valmont rozvine svůj „charakter“ před točnou

va01
Titulní role ztvárňují sólisté baletu JD Julie De Meulemeester a Zdeněk Mládek
20.07.2017 12:43 | Ladislav Lhota

Baletní soubor Jihočeského divadla přináší před českokrumlovské Otáčivé hlediště v letošní premiéře taneční adaptaci slavného románu Nebezpečné známosti na hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse. Inscenace je úplnou novinkou, kterou proti zvyklostem ještě diváci neměli příležitost vidět na kamenné scéně. Choreografie a režie se ujal jeden z nejznámějších českých choreografů Libor Vaculík, jenž Valmonta přichystal již v roce 2014 pro pražské Národní divadlo.

ČESKÝ KRUMLOV – Podnětem k vytvoření baletního večera se Liboru Vaculíkovi stal román v dopisech Nebezpečné známosti (v originále Les Liaisons dangereuses) od francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel v roce 1782 a rychle si vynutil pozornost otevřenou kritikou mravů určitých společenských vrstev. Dílo bylo několikrát zfilmované. K nejznámějším adaptacím patří stejnojmenný americký film režiséra Stephena Frearse, v němž hlavní roli ztvárnil John Malkovich. Pod názvem Valmont ho natočil i Miloš Forman v titulní úloze s Colinem Firthem.

Ve Vaculíkově pojetí se příběh o cynických šlechticích ocitá na pomezí tanečního divadla a činohry. Choreograf nešokuje výpravným dílem, ale zaměřuje se na jemné a citlivé vykreslení charakterů jednotlivých postav. Markýza de Merteuil (na točně v podání Julie De Meulemeester) a vikomt de Valmont (Zdeněk Mládek) pro své pobavení zasahují do cizích osudů. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her.  

Láska zbavená citů se stává uměním strategie, chladně vypočítané do sebemenších podrobností. Na povrchu je aristokratická smetánka bez chyby a hříchu, ale stačí poodkrýt masku, za níž se nachází zkažené nitro nehodné obdivu. „Na příběhu mě fascinovalo, že si málokdo uměl představit baletní zpracování. V Národním divadle se představení povedlo i díky výborným interpretům. Tereza Podařilová získala za roli Markýzy de Merteuil Cenu Thálie,“ připomněl Libor Vaculík, jenž za Valmonta obdržel cenu Opery Plus pro nejlepší inscenaci roku.

Texty interpretují členové činohry ND v Praze

Autorem libreta je Zdeněk Prokeš, umělecký šéf Laterny Magiky, na dramatičnosti představení se podílí scéna Martina Černého a kostýmy Romana Šolce. Hudební režie se ujal Petr Malásek.Vedle Julie De Meulemeester a Zdeňka Mládka tančí další sólistka baletu JD Barbora Coufalová (Madame de Tourvel), dále účinkují Alkisti Angelatou jako Cecile de Volanges, István Varga nebo Sebastiano Mazzia jako rytíř Danceny. Po mateřské přestávce se vrací Petronela Bogdan jako paní de Volanges.

Asistent choreografa Béla Kéri Nagy zavítá na přírodní jeviště v postavě hraběte Gercourta, Josef Kotěšovský je sluhou a knězem, Rena Somehara představuje služku a jeptišku. Pro potlesk si přichází také někdejší sólistka a šéfka baletu JD Radmila Hájková, zvláštní host v úloze Madame de Rosemonde. Zazní spisovatelovy texty interpretované členy činohry ND v Praze Martinou Preissovou, Janou Preissovou, Pavlou Beretovou, Kateřinou Winterovou, Karlem Dobrým a Igorem Orozovičem.

Titulky k de Laclosovým textům budou k dispozici v angličtině a němčině díky mobilní aplikaci Overtekst pro telefony a tablety s OS Android. Tablet je možné si zapůjčit proti vratné záloze rovněž před zahájením každého představení. Balet Valmont mohou diváci na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově sledovat celkem pětkrát od premiéry ve středu 26. července až do neděle 30. července. Vstupenky jsou dosud k dispozici na www.otacivehlediste.cz.

Ladislav Lhota
Foto Michal Siroň


va02
va03
va04


Přidej komentář