Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Violoncellista Pavel Barnáš vystoupí sólově v Třeboni

bar01
Violoncellista Pavel Barnáš nachystal premiérově sólový projekt, jímž obohatí třeboňské Zavírání plavecké sezony
01.09.2018 14:01 | Ladislav Lhota

Tradiční třeboňská akce Zavírání plavecké sezony nabídne mimořádný koncert – sólový projekt violoncellisty Pavla Barnáše, ředitele festivalu Okolo Třeboně, který už více než čtvrtstoletí pořádá v jihočeském městě u rybníka Svět různé hudební akce. V sobotu 8. září od 19 hodin vystoupí se svými přáteli z hudebního světa v akusticky přívětivé Schwarzenberské hrobce. Bude to první samostatný koncert v jeho kariéře. Hrává se špičkovými orchestry, tudíž nabídne publiku setkání s výbornými muzikanty a pečlivě vybraný repertoár.

TŘEBOŇ – Večer vyplní řada známých skladeb v netradičním podání violoncella, harfy, hoboje, dobra, kytary. Zazní i zpěv. „Vybrali jsme snadno stravitelnou klasiku, filmové melodie a písničky, které si může zazpívat i publikum,“ naznačuje hlavní protagonista. Postupně s ním zahrají kytarista Josef Müller, který mu otevřel svět bigbeatu, Václav Matas spjatý s kapelou Divokej Bill, flétnový soubor Třeboňští pištci a také dvě kolegyně ze světa klasiky. Harfenistka Ivana Pokorná z orchestru Národního divadla a hobojistka Jaroslava Tajanovská ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR), která se představí rovněž jako zpěvačka.

Pavel Barnáš působí v SOČRu a příležitostně i dalších hudebních uskupeních. Během kariéry se setkal na tuzemských i světových pódiích s mnoha osobnostmi klasické i populární hudby. Do Třeboně přivezl řadu špičkových muzikantů, s některými si zahrál jako host. Impuls k tomu, aby se nyní publiku představil v hlavní roli, dala Petra Brychtová, ředitelka Hospicové péče Sv. Kleofáše, když ho po letošní Noci kostelů poprosila, zda by produkoval charitativní koncert pro obecně prospěšnou společnost.

Dojde na změnu jízdních řádů

Účinkující se vzdali nároku na honorář. Violoncellista oslovil své kolegy a přijal úlohu hlavního tahouna koncertu. „Ne každému vyhovoval daný termín, ale vstřícně zareagovalo víc muzikantů, než jsem čekal. Předneseme vždy něco společně a zároveň dostanou prostor jednotlivci, aby vystoupili sami za sebe,“ těší se organizátor. Součástí Zavírání plavecké sezony vždy bývá velký páteční koncert. V Divadle J. K. Tyla se představí 7. září od 20 hodin zpěvačka s nezaměnitelným sametovým hlasem Lenka Nová, na klavír ji doprovodí Petr Malásek.

Neděli vyplní oblíbené setkáním příznivců pruhovaných plavek na Pláži rybníka Svět od 14 hodin s hudbou a další zábavou. Vystoupí kapela Pánská šatna doplněná muzikanty z uskupení Los Alimentos a písničkář Dušan Bitala s kapelou Jakodoma. Nebude chybět tradiční vážení členů spolku a kovář Standa Šutka vyrobí další kotvu pro charitativní aukci, jejíž výtěžek podpoří Hospicovou péči Sv. Kleofáše.

Letošní novinkou bude přeprava účastníků z jedné strany rybníka na druhou – vláčkem, lodí, možná i letadlem. „Při této příležitosti změníme jízdní řády,“ avizuje Pavel Barnáš. Na protilehlé pláži Ostende začne v 16 hodin slavnost, při níž členové spolku Žít Třeboní odhalí restaurovaný obraz Tomáše Paula, ozdobu to vstupu na pláž označovanou jako Lázně ducha. Program vyvrcholí západem slunce, jehož pozorování z Ostende zaručuje nádhernou podívanou.

(lho, tzt)
Foto archiv Okolo Třeboně


bar02
bar03


Přidej komentář