Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Virtuos Arturo Sandoval vyplní dva večery na MHF

sando01
Fenomenální trumpetista, klavírista a skladatel Arturo Sandoval se vrací po pěti létech do Českého Krumlova
01.08.2016 12:13 | Ladislav Lhota

Čtvrtý a poslední týden Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) v Českém Krumlově nabídne čtyři koncerty. Dva z nich budou patřit fenomenálnímu trumpetistovi, klavíristovi a skladateli Arturo Sandovalovi, jenž vystoupí v Zámecké jízdárně ve čtvrtek 4. srpna spolu s Jihočeskou filharmonií (evropská premiéra Koncertu pro trubku a orchestr č. 2), o den později v Pivovarské zahradě zahraje jazzové skladby jako poctu svému učiteli Dizzy Gillespiemu.

ČESKÝ KRUMLOV – Vedle premiéry Koncertu pro trubku a orchestr č. 2, který sám zkomponoval, předvede Arturo Sandoval společně s Jihočeskou filharmonií (dirigent Jan Kučera) rovněž Koncert pro trubku a orchestr As dur A. Arutunjana. Zazní i skladby A. K. Ljadova, J. Kučery a J. Haydna. Následující večer budou na programu jazzové standardy, při nichž sólistu doprovodí CBC Big Band (umělecký vedoucí Miroslav Surka).

Fenomenální hudebník, který byl žákem proslulého Dizzy Gillespieho, vystoupil na MHF již před pěti léty. „Tehdy byl koncert pro mě skvělým zážitkem a jsem rád, že se vracím do Českého Krumlova. Je to nádherné město se skvělým publikem. Velice se těším na oba koncerty,“ nechal se slyšet, jeden ze světově nejuznávanějších hráčů na jazzovou trubku a křídlovku, jenž za své umění získal deset cen Grammy, cenu Emmy a mnoho dalších vavřínů.

Narodil se roku 1949 v Artemise, malém kubánském městě nedaleko Havany. Ve dvanácti létech začal studovat hru na klasickou trubku, ale brzy ho okouzlil jazz. Jeho život zcela změnilo setkání s jazzmanem Dizzym Gillespiem, který jako první muzikant vnesl prvky latiny do amerického jazzu. Gillespie později řekl o Sandovalovi: „Je jedním z nejlepších trumpetistů. Má robustní styl, ale stejně tak dovede hrát i neuvěřitelně jemně.“

Dostal medaili od Obamy

K jazzové hudbě přivedly Sandovala nahrávky Dizziho Gillespieho a Charlieho Parkera. „Pochopil jsem, že tohle je ono! Byla to nádhera. Ještě teď mi ta hudba zní v uších. Změnilo to můj vztah k hudbě, naučil jsem se ji poslouchat úplně jinak. Do jazzu jsem se zbláznil a snažil se do něj proniknout co nejvíc,“ svěřil se Arturo Sandoval. Dostal se také k albu Clifforda Browna Study in Brown. Fascinovalo ho. S odstupem času složil Brownovi poklonu deskou I Remember Clifford.

Jiné album, Dear Diz (Every Day I Think Of You), oceněné Grammy, věnoval svému učiteli. Arturo Sandoval se vypracoval na špičkovou úroveň v oblasti jazzu, ale řadí se i mezi uznávané interprety klasické hudby. Je klavíristou a skladatelem. Působil jako profesor na Floridské univerzitě, vede mistrovské kurzy. Pravidelně vystupuje s předními symfonickými orchestry po celém světě a získal si respekt předních dirigentů. V jeho diskografii najdeme i Williamsův Koncert pro trubku, který nahrál s Londýnským symfonickým orchestrem.

Temperamentně, zároveň s lehkostí a grácií, se pohybuje Sandoval minimálně ve čtyřech hudebních žánrech. Dokonale zvládne afro-kubánskou melodii, bebop, koncert klasické hudby či nádhernou baladu. Ročně odehraje kolem tři sta sedmdesáti koncertů. Letos v květnu převzal čestný doktorát na University of Notre Dame v Indianě, v roce 2013 obdržel z rukou prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody.

Ať nám ještě dlouho vládne

Podle vlastních slov vděčí skvělý hudebník za mnohé Spojeným státům. Teprve v emigraci získal energii a sílu k dosažení všech snů. V roce 2000 o něm natočili životopisný film Pro lásku či pro vlast s Andym Garcíou v hlavní roli. Sandovalovo umění nespočívá pouze v technické virtuozitě a bravurních vysokých tónech. Kdo jej viděl hrát, musel pochopit, že Arturo Sandoval je jedním z nejbrilantnějších a právem nejuznávanějších muzikantů současné doby.

Skladatel John Williams o něm řekl: „Arturo Sandoval je jedním z největších talentů hudební scény. Navíc z něj ale tryská skutečná radost z hudby, kterou dělá... Ať nám ještě dlouho vládne!“ Vysoko jej hodnotí rovněž odborná kritika. „Představte si mladého impulzivního Gillespieho, bouřlivého Fatse Navarra a jemnou a lehkou hru Clifforda Browna – pak budete mít představu o tom, co dokáže Arturo Sandoval,“ zaznělo na jeho adresu.

Kritici ho označují za virtuosa, který se objeví jednou za generaci, showmana až do konečků prstů, nejvíce muzikálního interpreta současnosti. Dvěma vystoupením Arturo Sandovala v Českém Krumlově bude předcházet koncert jihokorejské flétnistky Jae A Yoo s Jihočeskou filharmonií (Maškarní sál, úterý 2. srpna). Festival uzavře velkolepý závěrečný koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který pod vedením Petra Vronského přednese dílo Carla Orffa Carmina Burana (Pivovarská zahrada, sobota 6. srpna).

(miš, lho)
Foto archiv MHF  



Přidej komentář