Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vítězové Concertino Praga zahrají v sálech i parním vlaku

cop01
Absolutní vítězství v 53. ročníku mezinárodní soutěže Concertino Praga si připisuje patnáctiletý pražský rodák Jan Čmejla, který od šesti let hraje na klavír a od osmi se zabývá skladbou
23.05.2019 10:45 | Ladislav Lhota

Laureáti 53. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga, kterou organizuje Český rozhlas, se v čele s absolutním vítězem, českým klavíristou Janem Čmejlou, představí široké veřejnosti sérií koncertů, kterou odstartuje společné vystoupení v Rudolfinu 9. června. Následně se mladí hudebníci vydají na týdenní turné po Jihočeském kraji. Zahrají také ve speciálním parním vlaku, který vyjede z Jindřichova Hradce v sobotu 15. června.

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – Na koncertě v pražském Rudolfinu 9. června ukážou svoje umění vedle Jana Čmejly také vítězové dalších kategorií – violoncellista Syon Najman z Bulharska, polský houslista Wiktor Dziedzic, oba laureáti Concertino Praga 2018, a ruská harfistka Alexandra Arsenovová. Její nástroj se v soutěži Concertino Praga objevuje poprvé. Mezi dalšími účinkujícími budou nositelé druhých cen – klavíristka Eliška Tkadlčíková z České republiky, violoncellistka Maria Slaščevovová z Ruska, bulharská houslistka Lora Markovová a harfistka Jelizaveta Rakovskaja z Ukrajiny.

Českou republiku budou na koncertech v jižních Čechách reprezentovat také houslistka Klára Erdingerová a harfista Martin Sadílek, kteří v mezinárodním klání obdrželi čestná uznání. „Je pro mne obrovská radost sledovat mladé interprety a uvědomit si, že právě v soutěži pořádané Českým rozhlasem možná začíná jejich umělecká kariéra. Že získali svůj první velký titul, který je bude motivovat k dalším skvělým výkonům,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Chystají se dva přímé přenosy

Posluchači v jižních Čechách se mají na co těšit. „Letošní ročník soutěže Concertino Praga byl fantastický. Velké hudební osobnosti, vyspělé interpretace, mnoho různých přístupů k povinným skladbám, zkrátka dva dny plné zábavy, inspirace a kvality,“ vyzdvihl porotce Holger Hettinger, vedoucí oddělení hudby na Deutschlandfunk Kultur v Berlíně. Pro posluchače stanice Český rozhlas Vltava bude připravený přímý přenos z vystoupení v Rudolfinu a Jindřichova Hradce, ostatní koncertní vystoupení odvysílá stanice se záznamu.

Speciální doprovodnou akcí jihočeské části festivalu bude vypravení hudebního parního vlaku Concertino Praga. Vítězové soutěže rozezní své nástroje v průběhu jízdy i na zastávkách. Speciálně vypravený vlak vyrazí z Jindřichova Hradce v sobotu 15. června. Přesný čas odjezdu je naplánovaný v 10:44. Stejně jako v roce 2018, připravil Český rozhlas pro děti základních škol výchovný koncert. Uskuteční se v kapli Sv. Máří Magdaleny v Jindřichově Hradci ve čtvrtek 13. června. Koncert připravila Klára Boudalová, autorka a moderátorka koncertů pro děti.

(lho, tzr)
Foto archiv Českého rozhlasu

Termíny koncertů:

9. června 19.00   – Rudolfinum, Praha
10. června 17.00 – zámek Český Krumlov, Maškarní sál
11. června 17.00 – zámek Bechyně, Vokův sál
12. června 19.00 – Schwarzenberská hrobka v Třeboni
14. června 19.00 – zámek Jindřichův Hradec, Rytířský sál


cop02
cop03
cop04


Přidej komentář