Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vítr odvane papouška Ferdinanda. Najde ho kluk Antonín?

120423paf01
Předposlední premiérou Malého divadla v sezoně 2022-23 se stalo iluzivní loutkové představení O papouškovi, který hledal domov. Přiznivý ohlas nejmenších diváků při prvním uvedení předurčil inscenaci k dlouhému setrvání na repertoáru. Poslední novinkou jednoho ze čtyř souborů Jihočeského divadla bude titul To snad nemyslíš vážně?!, který je určený výhradně školním skupinám
12.04.2023 11:32 | Ladislav Lhota

Soubor českobudějovického Malého divadla pozval diváky od třech do sta let na předposlední premiéru v sezoně, kterou se stalo dobrodružné putování po zemi, vzduchem i pod vodou oceánu s názvem O papouškovi, který hledal domov. Před vyprodaným hledištěm první dubnový den sklidili herci velký úspěch. Nejbližší reprízy jsou na programu 13. resp. 15. května. Poslední premiérou na scéně v Hradební ulici bude 24. dubna teenagerský titul To snad nemyslíš vážně?!, určený pouze skupinám pátých až sedmých tříd základních škol.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Výpravnou loutkovou inscenaci O papouškovi, který hledal domov, nastudoval režisér a zároveň autor Adam Steinbauer pro cílovou skupinu 3+. Příběh ukazuje, co znamená skutečné přátelství. Obyčejný kluk Antonín nezavře domovní dveře, přižene se vítr a odnese papouška Ferdinanda, klukova nejlepšího kamaráda, s sebou ven a pořádně daleko. Papoušek přečká noc a hledá cestu domů. Antonín se mezitím vydá na záchanou misi. Letadlem přeletí vysoké hory, ocitá se v džungli. Do děje zasáhne mnoho zvířecích hrdinů, objeví se papouškovská slečna. „Ryze iluzivní loutková záležitost s minimem slov nabízí dětem kouzelný zážitek,“ říká šéf Malého divadla Petr Hašek.   

Na závěr sezony 2022–23 si jeden ze čtyř souborů Jihočeského divadla nechal novinku s názvem To snad nemyslíš vážně?! Interaktivně vzdělávací představení režíruje Michaela Váňová. Využívá techniku divadla fórum, která umožňuje divákům proměnit se v aktéry hraného příběhu a ovlivnit chování jednotlivých postav směrem k příznivějšímu konci. Režisérka již spolupracovala s Malým divadlem na podobné bázi v inscenaci Dělej, sdílej!, zaměřené k tématu kyberšikany. „Hledáme s dětmi odpověď na otázku, jak se odrazit ode dna, když se dostanou do průšvihu. Hra je určená vždy maximálně pro dvě školní skupiny. Proto ji neuvádíme pro veřejnost,“ vysvětluje Petr Hašek.

Ladislav Lhota
Foto Luboš Kotlár 


120423paf02


Přidej komentář