Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vlahoš von Rosret zachraňuje poštu na Malé scéně

ros01
V titulní roli Vlahoše von Rosreta v muzikálu Zaslaná pošta vystupuje zkušený divadelní a filmový herec a zpěvák Radomír Švec. Alternuje ho Vladimír Batysta
22.01.2019 14:18 | Ladislav Lhota

Hudebně divadelní spolek Vojtěcha Adamčíka (HDSVA) a Hudební divadlo 381 České Budějovice (HD 381) v produkci HDSVA připravily na začátek kalendářního roku světovou premiéru muzikálu Zaslaná pošta, který vznikl na motivy stejnojmenného románu Terryho Pratchetta. Po několika zkušebních představeních v krajském městě a také v Dačicích a oficiálních premiérách 17. a 18. ledna naplánovali realizátoři šestnáct repríz pro zbytek sezony. Odehrají se na Malé scéně DK Metropol a mají posloužit jako odrazový můstek k nastartování dlouhodobého projektu hudebního divadla.

Č. BUDĚJOVICE – Uvedení Zaslané pošty se stalo výraznou událostí na poli hudebně divadelního žánru se v jihočeské metropoli. Nejenže se oblíbený Pratchettův titul dočkal první muzikálové podoby na světě, ale poměrně rázným krokem se vyšlo vstříc neukojené poptávce širokého obecenstva, z velké části mladého, kterému v kulturním centru na jihu republiky velmi chybí dosud nefungující stálá scéna hudebního divadla. Nedokážou ji nahradit sporadická zájezdová představení. Čas od času přichází s muzikálovou inscenací alespoň Jihočeské divadlo. V jeho případě je nutné vyzdvihnout, že v rámci dramaturgie vždy přihlíží ke kvalitě a původnosti předlohy. 

Na linii nastolenou v Jihočeském divadle se pokoušejí navázat tvůrci chystaného projektu hudebního divadla. U zrodu stála dvojice spolužáků z Jirsíkova gymnázia, Vojtěch Adamčík a Jan Batysta, kteří svůj první muzikálový pokus pod názvem Úděl osudu na motivy Pratchettovy knihy Otec prasátek realizovali čistě ve školních podmínkách. Spolupráce s dalším spolužákem Filipem Šinknerem na muzikálu Cyrano už je přivedla k sérii představení na Malé scéně. Nebývalý ohlas je povzbudil k přípravě Zaslané pošty (a návratu k Pratchettovi). Nový muzikál zůstal v rovině studentského projektu, autoři mu však přikládají mnohem vyšší umělecké ambice.

Příběh se nedal moc krátit

Příprava Zaslané pošty trvala rok a půl. Plně ji podpořil výhradní překladatel Pratchettova díla do češtiny Jan Kantůrek, který se však nedočkal premiéry (zemřel v březnu 2018). Zkoušet se začalo loni v srpnu. Hudební skladatel, absolvent českobudějovické konzervatoře v oboru klavír, student hudební skladby v Linci Vojtěch Adamčík a student pražské ČVUT, zároveň textař Jan Batysta přizvali ke spolupráci herce Jihočeského divadla Jiřího Untermüllera, jenž strávil šestnáct let na muzikálové scéně a byl dramaturgem muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Svými zkušenostmi přispěl k vytvoření scénáře, ujal se režie, ale i koncepce výpravy, světel a kostýmního řešení.

Scénář obsahuje sto stránek plus poznámky. Představení i s přestávkou trvá tři hodiny. Příběh se nedal moc krátit, ale divák na upravené Malé scéně (kapacita je 190 míst) vůbec nestrádá dlouhým pobytem v divadle. Plynoucí děj spolu s vizuálním a hudebním zážitkem ho dokonale pohltí, což mají na svědomí nejen výkony hrajících, zpívajících a tančících aktérů. Výrazný prvek tvoří jeviště vysunuté pomocí mola doprostřed sálu a hlediště ve tvaru písmene „u“. Diváky v prvních řadách dělí od účinkujících pouhé centimetry. Hercům slouží i prostor pod molem, odkud se vynořují na scénu, pohybují se také v uličkách mezi obecenstvem a využívají oba vchody do přilehlé kavárny.

Funguje i přidružená výroba

V pratchettovském fantasy příběhu o záchraně pošty ve městě Ankh-Morporku vystupuje šestnáct postav, na jevišti se nachází rovněž desetičlenný orchestr s dirigentem. S alternacemi a technickou obsluhou se podílí na inscenaci kolem šedesáti lidí. Herecký ansámbl vzešel z konkurzů a tvoří ho většinou vysokoškoláci, kteří pocházejí z Českých Budějovic nebo jižních Čech. Nejsou to profesionální umělci a nemají velké divadelní zkušenosti až na výjimky, k nimž patři Radomír Švec, představitel hlavního hrdiny Vlahoše von Rosreta (alternuje ho Vladimír Batysta) – budějovický rodák vystupuje v pražských divadlech, hraje ve filmu a televizi a věnuje se zpěvu, především šansonu.

O další postavy v Zaslané poště se dělí Jan Mrkvička / David Zenkl (Havelok, lord Vetinari, ankh-morpolský Patricij, Smrť), Michal Perevelščikov /Tomáš Vávra (Pumpa 19, golem), Pavel Šturma / David Tomášek (Nadosah Pozlátko, předseda Společnosti Velké linky), Jan Batysta / Roman Martiník (Toliver Grešle, mladší pošťák), Vladimír Batysta / Jan Franc (Slavoj Zálepka, pošťák elév), Kristýna Svobodová / Markéta Láchová (Krasomila Adoráta Srdénková, majitelka Společnosti golemů), Markéta Láchová / Nikola Ciprová (Sacharóza Rezámková z časopisu Kometa) a company, v níž figuruje i zmiňovaný Filip Šinkner.

Do realizačního týmu se vedle režiséra Jiřího Untermüllera zapojují Vojtěch Adamčík (hudební nastudování, koncepce zvuku, dirigent), Jan Bubák (dirigent), Michala Brodská, Magdalena Froňková (choreografie), Zuzana Rubešová (kostýmy), Eva Drančáková s ateliérem Barevný kolo (scéna), Anna Fabiánová (produkce), Dana Kalistová, Kateřina Lundáková (PR), Vít Kimr (grafika), Vojta Sassmann (web), Zdeněk Rosenthaler (foto), Jan Zvánovec (mistr zvuku), Jiří Kopecký (zvuk), Jan Franc (mistr světel, Petr Neveklovský (světla). V „přidružené výrobě“ HDSVA je i kočičí muzikál pro děti Kocour modroočko a muzikálová pohádka Jak chtěl Trautenberk Krakonošův kožich.    

Ladislav Lhota
Foto Zdeněk Rosenthaler


ros02
ros03
ros04
ros05
ros06


Přidej komentář