Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vrací se Virtuosos V4+. Soutěží i Roman Červinka

301122msb01
Mezinárodní soutěž mladých talentů klasické hudby se potřetí vrací do České republiky. Vítězem v roce 2020 se stal akordeonista Martin Šulc z Třeboně (na snímku s členem poroty a slavným operním pěvcem Plácido Domingem), letos se bude ucházet o titul mezi jinými také houslista Roman Červinka z Českých Budějovic
30.11.2022 15:31 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební soutěž Virtuosos V4+ se vrací do Česka s novými talenty z pěti zemí a porotou složenou ze světových hvězd klasické i populární hudby. Během třech pátečních večerů od 2. do 16. prosince budou v přenosech na ČT Art soutěžit mladí hudebníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska o cenný titul národního, poprvé i absolutního vítěze. V roce 2020 vyhrál akordeonista Martin Šulc z jihočeské Třeboně, letos ho může následovat houslista Roman Červinka z Českých Budějovic.

PRAHA / Č. BUDĚJOVICE – Oblíbená soutěž mladých talentů klasické hudby každoročně přiláká pozornost bezmála sedmdesáti milionů diváků v osmi zemích Evropy. Do České republiky se vrací potřetí. Pravidelně se zúčastňují mladí hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky. Hostem letošního ročníku bude Slovinsko. Českou republiku reprezentují houslistka Kateřina Švecová (16 let, Praha), houslisté Roman Červinka (16 let, České Budějovice) s Richardem Kollertem (14 let, Praha) a klarinetista Ondřej Toman (16 let, Praha). Porota vybere jednoho vítěze z každé účastnické země a ten získá odměnu ve výši deset tisíc eur.

Dojde také na udílení zvláštních cen a premiéru bude mít vyhlášení absolutního vítěze, kterého si mezi sebou zvolí finalisté. „Komunita, spolupráce, podpora budoucnosti klasické hudby a talentovaných interpretů, to jsou cíle a poslání, které jsme si stanovili pro soutěž Virtuosos. Těší mne, že renomovaní členové poroty, maestro Plácido Domingo, paní Gabriela Rachidi a violoncellista HAUSER, jsou stále s námi. Připojili se kytarista Pablo Sáinz-Villegas, organizátor mezinárodních hudebních akcí Harvey Goldsmith a také Guy Pratt, člen legendární kapely Pink Floyd. Je to pro nás velká čest,“ vyzdvihuje Marianna Peller, zakladatelka a producentka Virtuosos V4+.

Roste zájem o projekt

Violoncellista HAUSER byl v minulém ročníku hostujícím členem poroty. Produkce a myšlenka pořadu ho nadchly natolik, že letos zasedne v porotě všech mezinárodních kol. Zároveň vystoupí společně s Matteem Bocellim, mladým talentovaným tenoristou, synem Andrey Bocelliho. Porotkyní za Českou republiku je potřetí Gabriela Rachidi, hudební producentka a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Úroveň soutěžících je znovu vysoká. Porovnání jednotlivých výkonů bude náročné a napínavé. Složení poroty z výrazných osobností klasické i populární hudby dokazuje rostoucí zájem o tento vynikající projekt,“ říká Rachidi.  

Soutěž Virtuosos pomohla prorazit na mezinárodní hudební scénu také českým vítězům předchozích ročníků, akordeonistovi Martinu Šulcovi a houslistovi Danielu Matejčovi, který se stal i prvním českým vítězem prestižní celoevropské soutěže Eurovision Young Musicians 2022. Semifinálová kola bude uvádět polská herečka a moderátorka Ida Nowakowska, kterou ve finále doplní dánský skladatel, producent populární hudby a autor desítek mezinárodních hitů Remee Jackman.

Soutěž Virtuosos vznikla v Maďarsku v roce 2014. Cíl byl jednoznačný. Objevovat talenty klasické hudby, pomáhat jim v kariéře a přivést klasickou hudbu k další generaci dětí i široké veřejnosti. Současně se startem soutěže zaznamenali u mládeže v Maďarsku čtrnáctiprocentní nárůst zájmu o hru na hudební nástroj. V roce 2020 se produkce dostala na mezinárodní scénu. Otevřela se soutěžícím ve věku od šesti do devatenácti let ze zemí Visegrádské čtyřky a každoročně jedné další hostující země.

(lho, ryd)
Foto archiv Virtuosos V4+


301122msb02
301122msb03
301122msb04
301122msb05
301122msb06


Přidej komentář