Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vstupenky na Jižní Svéráz? Nedostatková komodita

140524jis01
Sólisté baletu Jihočeského divadla Sophie Debou a Sebastiano Mazzia vytvářejí stěžejní role v tanečním představení Egon Schiele - Autoportrét, které se od loňska s úspěchem hraje před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a letos bude součástí nultého ročníku site-specific festivalu Jižní Svéráz. Ukázku z představení tentokrát přenesli jmenovaní tanečníci do budovy zrušené pošty v sousedství budějovického nádraží, která v rámci festivalu přivítá umělecký projekt Divadla Continuo
14.05.2024 11:33 | Ladislav Lhota

Nad budějovickou Černou věží a krajem na dohled i nedohled zamávala křídly první vlaštovka ze sytého programu spojeného s velkou poctou, kterou se stalo přidělení titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Nebývale brzy před uvedeným datem startuje v pátek 17. května nultý ročník rodícího se bienále Jižní Svéráz, originálního site-specific (south specific), imerziv a open air festivalu napěchovaného divadlem, hudbou a pohybem. Sled osmi akcí skončí 29. září.

JIŽNÍ ČECHY – Předpremiéra Jižního Svérázu, divadla mimo divadelní budovu, vtáhne diváky do poutavých příběhů, které ožijí na řece Vltavě, ve sklepeních pivovaru Samson, v budově zrušené pošty před českobudějovickým nádražím, na zámcích v Komařicích a Třeboni, českokrumlovském „otáčku“ nebo holašovické návsi. Bohaté menu se začne rozdávat na Náplavce pod Dlouhým mostem v krajském městě 17. května, odkud v 16 hodin vypluje parník (znovu 18. – 19. 5, 23. – 25. 5. resp. 5. – 8. 9.) na dobrodružnou pětihodinovou cestu do Purkarce se zastávkami u břehů mýtické krajiny. Jízdu s herci Malého divadla neboli Jihočeskou odyseu se podařilo vyprodat dlouho dopředu.

Jižní Svéráz vstupuje do života s nemalou ambicí stát se v budoucnu mezinárodním, skloubit účinkování regionálních umělců se špičkami ze zahraničí. „Obsah by měl oslovit širokou veřejnost. Doufám, že se zapíše divákům do srdce,“ přeje si Anna Hořejší, kreativní ředitelka EHMK Českých Budějovic 2028. V nultém ročníku spojí síly čtyřsouborové Jihočeské divadlo, Divadlo Continuo a Rezi.Dance Komařice. „Jsme hrdým partnerem festivalu. Do letošního programu přispíváme svým repertoárem,“ informuje Martina Schlegelová, nová ředitelka Jihočeského divadla. Premiéra inscenace Rozum a cit bude jejím režijním debutem před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

Romantický příběh Rozum a cit, evokující „starou dobrou Anglii“, si premiérové publikum vychutná na divadelní točně v českokrumlovské zámecké zahradě v sobotu 1. června. Následují představení 2., 4. – 9., 11. – 16., 18. – 23. června. Vstupenky mizí z předprodeje zátopkovským tempem. Členové orchestru Jihočeského divadla obsadí prohlídkové trasy třeboňského zámku lemované svíčkami a nechají v rámci Rožmberské noci ožít skladby, které se hrály v těchto prostorách před půl tisíciletím. Hodinové koncerty 29. – 31. května resp. 19. – 21. září jsou již vyprodané beznadějně. Totéž platí o únikové hře Záhada zmizelého sudomyče ve sklepeních Samsonu 19. – 22. a 25. – 29. září.    

Spořádají diváci celou krávu?

Poslední jednotlivé vstupenky zůstávaly volné před zahájením Jižního Svérázu na působivé a veskrze unikátní představení komické Smetanovy opery Prodaná nevěsta, kterou Jihočeské divadlo zopakuje v nenapodobitelných kulisách na návsi v Holašovicích 5. – 7. července. Štěstí se ještě může usmát na poslední zájemce o lístky na taneční divadlo Egon Schiele – Autoportrét v podání baletního souboru Jihočeského divadla. Po loňské úspěšné premiéře se inscenace vytvořená režisérským duem SKUTR v choreografii Jana Kodeta vrací do zámecké zahrady v Českém Krumlově v termínech 26. – 28. a 30. – 31. července resp. 1. – 3. srpna.

Umělecký rezidenční dům Rezi.Dance na zámku v jihočeské vesničce Komařice uspořádá Hostinu, gurmánskou oslavu divadla, improvizace a dekadence. V areálu zámku, kde se pěstoval první hlávkový salát v Království českém, dojde k velmi autentické připomínce legendárních hodokvasů, které v tomto místě nejednou trvaly řadu dní a urozenými žaludky prošly doslova tuny dobrot. „Čtyři herci a dva hudebníci z uskupení My kluci, co spolu chodíme, budou hodovat u jednoho stolu s diváky,“ slibuje Markéta Hrdlička Málková z Rezi. Dance. Na jedné z vyhlášených hostin (letošní hlásí vyprodáno) se prý snědla celá kráva a bezpočet selat. Výčet pokrmů zaplnil dvě strany formátu A4.

Vyklizené chodby a kanceláře bývalé českobudějovické pošty 2 vedle vlakového nádraží uvítaly přechodné nájemce z Divadla Continuo, kteří se jali na čas zabydlit budovu a v době od 1. do 10. srpna budou denně zvát diváky na performanci s názvem Zatím, do té doby, navždy. Tento mezinárodní site-specific projekt si klade do štítu slova, jimiž se po staletí zakončovaly poslední řádky dopisů sloužících ke komunikaci před, ale i po nástupu internetu. „Inspirovali jsme se korespondencí známých osobností od Franze Kafky po Václava Havla a skloubili to s korespondencí anonymních pisatelů,“ říká Pavel Štourač z Divadla Continuo o spojení divadla, hudby a výtvarných instalací.  

Ladislav Lhota
Foto autor (4), archiv Jižního Svérázu (2)


140524jis02
140524jis03
140524jis04
140524jis05
140524jis06


Přidej komentář