Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výklenek v kapličce z 18. století dostane svěží barvy

170822oka01
Kaplička s malbou žehnajícího Krista v českobudějovické ulici Karolíny Světlé byla původně součástí poutní cesty směřující od kostelíka Nejsvětější Trojice, který je ozdobou dnešní Pražské třídy, do Hrdějovic k místu zvanému Těšín
17.08.2022 11:37 | Ladislav Lhota

Statutární město České Budějovice pečuje o drobné sakrální stavby, k nimž patří také výklenkové kapličky sloužící v minulosti poutníkům jako zastávky k modlitbě, zároveň orientační body. Letos v létě si odborní pracovníci přinesli nářadí a potřebný materiál ke kapličce v ulici Karolíny Světlé na Pražském předměstí poblíž pivovaru Budvar. Zednické práce se tady prováděly v roce 2017, tentokrát přišlo na řadu obnovení výmalby spojené s nutnými restauračními zásahy. Vzhledem k technologickým pauzám má být dílo hotové 30. září.   

Č. BUDĚJOVICE – Výklenková kaplička s malbou žehnajícího Krista stojí v dnešním Pražském předměstí přibližně od poloviny 18. století, kdy se stala jedním z bodů poutní cesty směřující od kostelíka Nejsvětější Trojice (původně gotický, upravený barokně) s morovým špitálkem (Pražská třída) do Hrdějovic k místu zvanému Těšín, které se pyšní kaplí Panny Marie Lurdské, kapličkou u pramene, romantickým rybníčkem a studánkou. Sakrální objekt v ulici Karoliny Světlé před několika léty převzalo město formou notářského zápisu do svého majetku. „Letos požádala Kecenická iniciativa o obnovení výmalby vnitřního výklenku,“ vysvětluje náměstek primátora Ivo Moravec.  

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář