Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výklenková kaplička i válečné hroby se dočkají obnovy

kah01
Kaplička stojící v Dobrovodské ulici ve čtvrti Suché Vrbné od dávných časů směruje poutníky na Dobrou Vodu u Českých Budějovic, kde se v okolí barokního chrámu Panny Marie Bolestné nachází křížová cesta se stavebně téměř shodně pojatými výklenkovými kapličkami
30.10.2020 14:15 | Ladislav Lhota

Pozůstatek dřívější křížové cesty z Českých Budějovic na Dobrou Vodu v podobě výklenkové kaple prochází obnovou. Sakrální stavba se zvolna měnila v ruinu, než se jejím novým vlastníkem stalo město. Kaplička měla narušenou statiku, opadané omítky v soklové a střední časti, uvolněné některé prejzy na střeše a poškozené nátěry. Oprava v hodnotě téměř 240 tisíc korun finišuje v čase dušiček. Vylepšení se dočkají také válečné hroby u Sv. Otýlie v krajské metropoli.

Č. BUDĚJOVICE – Po obvodu kapličky v Dobrovodské ulici vyhloubili řemeslníci rýhy pro základový lem betonu a vyklínovali zdivo. Sejmuli omítky a nátěry, aplikovali itolační stěrky, provzdušnili omítky, zatmelili defekty. „Město uspělo s žádostí o finanční příspěvek na Ministerstvu kultury České republiky, které poskytlo 159 tisíc korun,“ upřesnil náměstek primátora Ivo Moravec. Ministerstvo rovněž schválilo dotaci ve výší 872 tisíc korun na opravu válečných hrobů u Sv. Otýlie – pomník obětem 1. světové války 1914 až 1918, památník rudoarmějců a válečný hrob, francouzské oddělení. „Z našich zdrojů přidáme 218 tisíc korun. Obnova začne v roce 2021,“ doplnil náměstek.

(lho, tzm)
Foto Ladislav Lhota, archiv Statutárního města Č. Budějovice 


kah02
kah05
kah03
kah04


Přidej komentář