Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vyladěný Zlatý kočár připomíná audienci a Eggenbergy

220323kze01
Odborníci z Národního památkového ústavu obnovili potahy a sametové látky na Zlatém kočáře, který nechal zhotovit majitel krumlovského zámku a císařský diplomat Jan Antonín I. z Eggenbergu pro odvoz darů při audienci u papeže v roce 1638. Vzácně dochovaný a zrestaurovaný dopravní prostředek se nachází na první prohlídkové trase Státního hradu a zámku Český Krumlov, která se po zimní pauze otevře veřejnosti od 1. dubna
22.03.2023 18:40 | Ladislav Lhota

Prohlídkové trasy velmi atraktivního Státního hradu a zámku Český Krumlov vstoupí do letní sezony vylepšené o dvě zásadní novinky. V několika upravených místnostech budou turisté procházet kolem slavnostně zaranžovaných jídelních stolů – kupříkladu uvidí, jak měli prostřeno Schwarzenbergové v 19. století – a postojí s obdivem u Zlatého kočáru (někdy označovaného jako eggenberský), který posloužil k odvozu darů pro papeže Urbana VIII. v roce 1638 a nyní je čerstvě opatřený zrekonstruovanými textiliemi.  

Č. KRUMLOV – Tehdejší pán krumlovského zámku Jan Antonín I. z Eggenbergu se těšil postavení vysokého diplomata a ve zmíněném roce odcestoval k papežskému stolci oznámit volbu nového císaře. Pro odvoz darů do Vatikánu nechal v Římě vyrobit na zakázku luxusní nákladní vůz, za který specializované firmě vysázel 38 tisíc zlatých scudů. Nejstarší dochovaný kočár typu karosa tehdy ujel pět kilometrů. Po své jediné jízdě byl uložený v zámeckém areálu v Českém Krumlově, pouze za časů první československé republiky jej Schwarzenbergové přemístili do Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, kde vydržel do počátku padesátých let.

Od návratu do Českého Krumlova se kočár ocitl poněkud netypicky v prvním zámeckém patře obklopený portrétní galeriií třech generací Eggenbergů, jimž majestátní jihočeské sídlo nad řekou Vltavou patřilo zhruba sto let. Vzácný dopravní prostředek zhotovený převážně z ořechového dřeva zde našel přijatelnější klimatické podmínky k zachování pro další generace, než by se mu dostalo kdesi ve vlhké kamenné garáži. Nachází se na nynější první prohlídkové trase, kde zhruba do poloviny osmdesátých let stál na „špalcích.“ Tehdy započala jeho postupná rekonstrukce. V současné době se přiblížil do značné míry původnímu vzhledu ze 17. století.

Ještě chybí erb u dvířek

Na základě důkladného studia ikonografického materiálu a starých inventárních seznamů, pátráním po srovnatelných detailech v královské sbírce dopravních prostředků v Lisabonu, ale i zkoumáním nedávno objevených historických fotografií vozu, na kterých byly ještě patrné závěsy, se podařilo zrekonstruovat textilie z římského ceremoniálu a znovu jimi vyzdobit kočár krátce před startem turistické sezony 2023. Zmíněná trasa na krumlovském zámku se otevře 1. dubna. Podle zažloutlých snímků se také poštěstilo v zámeckých depozitářích identifikovat dřevěné ozdoby a kousky řezeb, které odpadly postupem času, neboť kočár byl v minulých staletích opakovaně rozebraný.

Poztrácela se část bohatého vybavení. Z kočárových textilií se ušily závěsy k postelím na zámku Eggenberg ve Štýrském Hradci. Dochovaly se však livreje dvou sloužících, kteří doprovázeli jízdu v Římě. Oba obleky jsou vystavené v místnosti s kočárem a staly se jedinečnou inspirací k obnově draperií pro zlatý vůz, neboť oblečení trabantů bylo do detailu sladěné se zkrášlením dopravního prostředku. Zrekonstruované odění se viditelně neliší od originálu. Látku z hedvábného sametu s historickým vzorem utkala Hedva Rýmařov, ozdobné porty dodala španělská firma Hijos de R. Fernández Balaguer. Přišívaly se ručně. Nové potahy pro eggenberský vůz zhotovila Jaroslava Nováčková.

Památka na vzácnou událost – a tou je audience u papeže dodnes – se vrací k původní kráse. Výrazně také připomíná poněkud opomíjený rod Eggenbergů, jehož erb nechal Jan Antonín I. neokázale zakomponovat do výzdoby Zlatého kočáru. Elementy erbu jsou ukryté uvnitř na stropě a nejsou příliš patrné na první pohled, ale až při podrobném sledování detailů. „Všechny důležité prvky rodového erbu najdeme na zdobení horní římsy. Vidíme tam pět růží, krkavce nesoucí korunu, kolo a kotvu. Pohromadě má znaky na svém štítu Pallas Athéna zpodobněná na stropě vozu,“ popisuje odbornice NPÚ Kateřina Cichrová. Příští rok chtějí památkáři doplnit hedvábný erb na novou draperii u dvířek.

Ladislav Lhota
Foto autor  


220323kze02
220323kze03
220323kze04
220323kze05
220323kze06


Přidej komentář