Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výlet do tajemné Indonésie začíná v Jihočeském muzeu

in01
Výstavu v Jihočeském muzeu slavnostně otevírá cestovatel Rudolf Švaříček a velvyslanec Indonésie v České republice, Jeho Excelence Aulia A. Rachman.
20.05.2016 10:36 | Ladislav Lhota

Úspěšnou výstavu Šangri-la přibližující život v Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii vystřídal v Jihočeském muzeu od 18. května rozsáhlý výstavní projekt nazvaný Tajemná Indonésie – Nová Guinea, Tamtamy času, který v několika frekventovaných lokacích naší republiky dosud zhlédlo 530 tisíc návštěvníků. V jihočeské metropoli bude expozice až do konce letošního roku vybízet k výletu do nejexotičtější oblasti na Zemi. 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Druhý největší ostrov na světě, Nová Guinea (786 tisíc kilometrů čtverečních), leží v Melanésii nedaleko severního pobřeží Austrálie. Politicky je rozdělený mezi Indonésii v západní části (odpůrci přičlenění k Indonésii užívají název Západní Papua) a suverénní stát Papua-Nová Guinea. Tajemný ostrov ukrývá přírodní národy a kmeny, které si vystačí s kostěným nožem, teslicí, ratanem k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu, oštěpy k boji. Jediným „oblečením“ mužů jsou tykve na penisech.

Indonésie se svými sedmnácti tisíci ostrovy a ostrůvky představuje největší ostrovní říši plnou rozmanitých zvyků a tradic. Jenom na Nové Guinei žije kolem 270 etnik hovořících celkem sedmi sty jazyky (nejrozsáhlejší jazyková diverzita na světě). Tento ostrov zároveň disponuje neporušenou džunglí, která svojí velikostí nemá obdobu. Žije zde rozmanitá fauna, lze napočítat deset tisíc druhů rostlin a bezmála tři tisíce druhů orchidejí. Unikátem je i 860 ptačích nebo 500 motýlích druhů.

Lidé mají domov na stromech

Výstavnímu projektu předcházelo vydání knihy Tamtamy času, jehož se autoři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund dočkali až po Sametové revoluci, přestože navštívili Indonésii již v době odchodu holandských kolonizátorů. Na knize spolupracovali s dalším cestovatelem a spisovatelem Miloslavem Stinglem (uskutečnil jedenáct výprav na Novou Guineu v období 1967 – 1998) a představitelem nové cestovatelské generace Rudolfem Švaříčkem, jenž se svojí CK Livingstone pořádá a stále aktualizuje unikátní výstavu.

Expozice přibližující Indonésii a speciálně Novou Guineu se od roku 2001 prezentovala v pražském Národním muzeu, o dva roky později byla k vidění na zámku v Českém Krumlově, potom v Brně. Posledních sedm let lákala na zámek v Lednicko-Valtickém areálu.  Všechny předměty jsou autentické. Většinu z nich dovezl Rudolf  Švaříček z mnoha cest za poslední čtvrtstoletí (sedmkrát přitom onemocněl malárií). Výjimkou jsou zvířata ze ZOO v Jihlavě, Plzni či Hluboké nad Vltavou a replika mumie vyrobená v dílnách České televize. 

Jihočeské muzeum nabídlo výstavní plochu nepřesahující 500 metrů čtverečních (polovina jednoho patra historické budovy na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích), která nedovolí ukázat Švaříčkovu sbírku v plném rozsahu. Přesto je expozice velmi bohatá. „Trochu jsme upozadili téma inženýrů Hanzelky a Zikmunda i doktora Stingla. Koncentrujeme se především na Novou Guineu, kterou procházíme z největší divočiny od kmenů žijících na stromech,“ upřesňuje Rudolf Švaříček. Výstavu doplňuje projekce třech originálních filmů.

Ladislav Lhota
Foto a reprofoto autor


in02
in03
in04
in05
in06


Přidej komentář