Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výrazně vzrostla návštěvnost jihočeských památek

011123krp01
Tříletý pokles návštěvnosti jihočeských památek spravovaných NPÚ odezněl spolu s covidem a rok 2023 přinesl výrazný nárůst v počtu turistů. Přestože skončila hlavní sezona, do závěru prosince zůstanou otevřené zámky Český Krumlov (na snímku), Hluboká, Třeboň a Vimperk. Během adventu se k nim přidají další objekty
01.11.2023 14:26 | Ladislav Lhota

Po tříletém období, které negativně ovlivnil covid, výrazně letos vzrostla návštěvnost jihočeských památek. V předešlém roce 2022 zavítalo na třináct státních objektů necelých 700 tisíc lidí, letos jich přišlo téměř o devadesát tisíc více. Skončila již hlavní sezona, ale do konce prosince zůstanou přístupné zámky v Českém Krumlově, Hluboké n. Vlt., Třeboni a Vimperku. V adventním čase k nim přistoupí další památky se speciálním programem. Na vybraná místa se 11. listopadu podívají zdarma váleční veteráni.

JIŽNÍ ČECHY – Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích navštívilo v letošní hlavní sezoně bezmála 786 tisíc lidí. „Celkem to bylo 785 586 návštěvníků, vloni jen 699 108. Nárůst činí dvanáct procent,“ sděluje mluvčí regionálního pracoviště NPÚ Markéta Slabová. Největší počet turistů volil klasiku - zámky Český Krumlov, Hlubokou a Červenou Lhotu. Na českokrumlovském zámku se návštěvnost vyšplhala o čtvrtinu, na Hluboké o sedmnáct procent. Oblibu si znovu vydobyl zámek Červená Lhota, který přivítal o patnáct procent lidí více než minulý rok.

Polepšil si také zámek v Třeboni s nárůstem dvaceti procent. „Sezona se vydařila. Vedle klasických prohlídek jsme návštěvníkům letos nabídli jako novinku prohlídky pro děti s názvem Na návštěvě u paní kněžny. Sklidily velký úspěch, proto je zařadíme do nabídky i pro příští letní sezonu,“ ujišťuje třeboňská kastelánka Erika Suchanová. Návštěvnost si pochvaluje i kastelán zámku Kratochvíle Petr Šmíd: „Sezonu hodnotím jako velice úspěšnou nejen z pohledu návštěvnosti, ale také vzhledem k počtu tradičních kulturních akcí, které spoluvytváří neopakovatelný genius loci tohoto místa. Podařilo se udržet kontinuitu v podobě životního díla emeritního kastelána Vojtěcha Troupa.“

Ostatní jihočeské památky si drží stabilní návštěvnost, nebo zaznamenaly nepatrný minus. Podle statistik zavítalo výrazně méně turistů do kláštera Zlatá Koruna. „Pokles je relativní. V loňském roce jsme do návštěvnosti započítávali i turisty, kteří si bezplatně prohlédli prostory kláštera s výstavou dětských výtvarných prací. Pokud bychom návštěvnost srovnávali podle vybraného vstupného, potom tržby zlatokorunského kláštera letos stouply o třicet čtyři procenta,“ vysvětluje Markéta Slabová. Na obnovu památek v letošním roce připadlo celkem 140 milionů korun, z toho 125 milionů ze státního rozpočtu a patnáct milionů z rozpočtu Národního památkového ústavu.

V Třeboni budou Knížecí Vánoce

Z uvedených prostředků se vybudovalo nové provozní a technické zázemí zámku Kratochvíle, opravila se střecha Červené brány a byl odvodněný dolní zámek ve Vimperku nebo se podařila rekonstrukce stropů a části zborcené ohradní zdi hradu Zvíkov. Do konce roku 2023 budou pravidelně otevřené zámky Český Krumlov, Hluboká, Třeboň a Vimperk. Hradní muzeum a věž v Českém Krumlově mohou zájemci navštívit denně kromě pondělí až do 22. prosince. Zimní prohlídková trasa zámku v Hluboké nad Vltavou bude přístupná do 17. prosince každý den s výjimkou pondělků v otevíracím čase od devíti hodin do čtyř odpoledne.

Po měsíční pauze vyhrazené k úklidu a údržbě se v prosinci znovu otevře Muzeum Vimperska na zámku Vimperk. Jednotlivé expozice s cennými exponáty ze zámeckých depozitářů budou k vidění do 17. prosince vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin, přičemž o desáté hodině se bude realizovat komentovaná prohlídka, která představí nejzajímavější místa vimperského zámku. „S průvodcem se vydáte do nejstarší dochované části – Vlčkovy věže, kde se dozvíte, jak vznikl hrad ve Vimperku. Následně se přesunete se do prostor Horního zámku a uslyšíte příběh Novohradských z Kolovrat a vzniku renesančního zámku na chladné Šumavě,“ nastiňuje kastelán Vojtěch Brož.

Lidé se mohou vypravit také do Třeboně. Prohlídky zámeckých rožmberských interiérů se budou konat vždy od čtvrtka do neděle až do konce listopadu. „Od 1. prosince bude možné obdivovat vánoční výzdobu schwarzenberských apartmánů. O víkendu 9. – 10. prosince uspořádáme kostýmované hrané prohlídky Knížecí Vánoce,“ prozrazuje kastelánka Erika Suchanová. V adventu se otevře zámek Červená Lhota a hrad Nové Hrady. Adventní trhy se uskuteční na nádvořích zámků v Jindřichově Hradci a Dačicích. Zámek Kratochvíle chystá do konce roku přednášky a vánoční koncert. Váleční veteráni se v sobotu 11. listopadu zdarma podívají na zámky Český Krumlov, Hluboká a Třeboň.

(lho, tzp)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář