Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vyšla česko – rakouská publikace Pod jedním nebem

pon01
Publikace Pod jedním nebem vydaná v českém i německém jazyce dopodrobna přibližuje společný region na jižní straně české hranice a severní straně rakouské hranice
24.08.2020 13:28 | Ladislav Lhota

Organizace Museumsmanagement Niederösterreich vydala publikaci Pod jedním nebem, která vypráví o zajímavých místech, neobyčejných lidech, krajině, muzeích a památkách v česko-rakouském příhraničí. Publikace vznikla v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT (program INTERREG Rakousko – Česká republika), podíleli se projektoví partneři Jihočeský kraj, Muzeum Vysočiny Třebíč, Jihomoravské muzeum ve Znojmě a Regionální muzeum v Mikulově.

JIŽNÍ ČECHY – Publikace o dvaceti čtyřech kapitolách představuje kulturní poklady i krásy krajiny, muzea, vynálezy, archeologická naleziště, regionální festivaly, židovské dědictví i kulinářské tradice v regionu. Ukazuje, jak obyvatelé jižní hranice České republiky a Dolního Rakouska dokázali obrátit domnělé nevýhody ve svůj prospěch. Jak zaplavili neúrodné jižní Čechy i region Waldviertel tisíci rybníky a od roku 1350 vytvořili jednu z největších krajin s umělými vodními plochami na světě. Jak na východě s písčitým podložím dokázali pod městy vyhloubit gigantické sklepní systémy. A jak přeložili tok řeky, aby vytvořili jednu z nejkrásnějších zahrad v Evropě.

V regionu se hovoří dvěma jazyky, ale často panuje stejné smýšlení. Kniha zve čtenáře na objevitelskou cestu po jižních Čechách, Vysočině, jižní Moravě, dolnorakouském Waldviertelu a Weinviertelu. Připravte se na své letní výlety. Vydejte se po známých i neznámých cestách a místech na pomezí Česka a Dolního Rakouska. Publikace Pod jedním nebem je už nyní k zakoupení v řadě muzeí, galerií a informačních centrech na Vysočině. Lze ji také objednat na poštovní adrese Muzeum Vysočiny Třebíč, Zámek 1, 674 01 Třebíč nebo e-mailové adrese v.sprincl@muzeumtr.cz. Publikace vyšla i v německé jazykové verzi s názvem Unter einem Himmel.

Pod knihu se podepsaly ženy

Autorka Sabine Maier je novinářka a nakladatelka. Narodila se v regionu Solné komory, vystudovala germanistiku a skandinavistiku na mnichovské univerzitě. Pracovala jako literární vědkyně a vedoucí redaktorka několika německých a rakouských magazínů. V roce 1998 se tato nadšená a neúnavná cestovatelka přestěhovala do Vídně, kde od té doby žije a pracuje. Jako „Stadt Spionin Wien“ každý týden rozesílá dnes již kultovní newsletter s různými tipy akcí pro ženy ve Vídni. Prostřednictvím „Landpartie“ zásobuje tipy i Dolní Rakousko, vedle toho je autorkou cestovních průvodců.

Fotografka Nadja Meister se narodila na jižní Moravě, žije a pracuje v Dolním Rakousku. Vystudovala ekonomickou geografii a ekologii v Brně. Od roku 2007 se jako fotografka na volné noze specializuje na reportážní, uměleckou a krajinnou fotografii. V rámci dolnorakouské kulturní akce Viertelfestival Niederösterreich organizuje přeshraniční umělecké projekty a výstavy. Její práce byly zveřejněné v magazínech Morgen, Schaufenster nebo Servus, seriály fotografií o integraci a životu se zdravotním postižením v publikacích Rakouské diakonie, Rakouského červeného kříže nebo spolku Bez hranic.

(lho, tzk)
Foto archiv KÚ Jihočeského kraje


pon02
pon03


Přidej komentář