Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava na zámku v Dačicích voní kávou a čokoládou

kava01
Konzumaci kávy a čokolády si kvůli vysoké ceně mohla zpočátku dovolit jen urozená společnost
17.06.2017 11:05 | Ladislav Lhota

O holdování kávě a čokoládě v aristokratických kruzích, historii konzumace exotických pochutin i správných postupech jejich přípravy, pojednává sezonní výstava na zámku v Dačicích, která potrvá od 16. června do 3. září 2017. Atraktivní téma zahajuje víceletý výstavní projekt s názvem Šlechtické neřesti, jehož cílem je postupně představit rovněž kuřáckou kulturu, hazard a pijáctví, jimž se v minulosti nevyhnula ani panská sídla.  

DAČICE – Kávu a čokoládu v minulosti vnímali lidé jako lék, ale také jako něco, co je zdraví škodlivé. Jelikož byly drahé, mohla si je zpočátku dovolit jen nejurozenější společnost. Autoři čerstvě otevřené výstavy, kastelánka zámku Dačice Kristýna Dvořáková, správce depozitáře Petr Demeter a historička Dana Marešová, proto zařadili užívání kávy a čokolády mezi šlechtické neřesti.

Směrem ke konzumaci produktů dovážených z velkých dálek se dlouho udržovala všeobecná nedůvěra. „O čokoládě lékaři mínili, že způsobuje zácpu. V roce 1674 vznikla v Londýně dokonce Petice žen proti kávě, která dávala do souvislosti její užívání s mužskou neplodností. Kavárny byly navíc považované za místa, kde se scházejí živly rozvracející poklidné soužití“, vysvětluje Kristýna Dvořáková.

Dalbergové si schovali účtenky

Popíjení čokolády a kávy se v Evropě rozšířilo až během 18. století a bylo zpočátku výsadou panovnických a šlechtických dvorů. „Do měšťanských domácností se dostalo až v 19. století“, upřesňuje genezi oblíbených nápojů spoluautor výstavy Petr Demeter. V Čechách si je dopřávali mezi prvními také jihočeští Eggenbergové a Schwarzenbergové, na Moravě byli průkopníky Berchtoldové či Questenberkové.

Kromě servisů na kávu a čokoládu, rozličných tvarů, velikostí, dekorů a materiálů, jsou v Dačicích k vidění historické kafemlýnky a kávovary. Pozornost zaslouží letité pražičky na kávu. Trojrozměrné exponáty doplňují obrazy a grafiky s danou tématikou. Samostatná část výstavy dokumentuje popíjení kávy a čokolády přímo na dačickém zámku. Vedle cenného míšeňského servisu představují důkaz také účtenky majitelů zámku Dalbergů za nákup těchto pochutin.

Nejcennějším exponátem je pohár na čokoládu z kokosového ořechu zasazeného do montáže ze zlata ze 17. Století. „Zapůjčili nám jej ze zámku Rájec nad Svitavou“, říká Petr Demeter a vysvětluje: „Čokoláda se pila velmi horká. Aby se konzument nespálil, doporučovaly dobové lékařské knihy její popíjení z kokosové skořápky, která nevede teplo.“ Výstavu obohatily zápůjčky z objektů ve správě Národního památkového ústavu – zámků Vranov nad Dyjí, Lysice, Rájec nad Svitavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrubý Rohozec, Hluboká, Jindřichův Hradec a Horšovský Týn.

(lho – tzp)
Foto archiv NPÚ


kava02
kava03


Přidej komentář