Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava připomíná město zalité vodami Malše a Vltavy

010722pov01
Velkoformátové hranoly s historickými snímky a speciální obrázkové samolepky na dlažbě náměstí Přemysla Otakara II plus další samolepky před některými domy ve městě připomínají ničivé povodně, které zasáhly České Budějovice v roce 2002
01.07.2022 10:22 | Ladislav Lhota

Dvacet let uplynulo od ničivých povodní ve smolném roce 2002. Jak to vypadalo v metropoli jižních Čech? Obrazové svědectví o tehdejší situaci přináší neveselá výstava Povodně v Českých Budějovicích, kterou si lidé mohou bezplatně prohlédnout na náměstí Přemysla Otakara II. od slavnostní vernisáže 1. července do posledního dne letních prázdnin. Autor Milan Binder realizoval projekt ve spolupráci se Statutárním městem Č. Budějovice a Jihočeským muzeem.

Č. BUDĚJOVICE – Obyvatelé Českých Budějovic se mohli po téměř půl století přesvědčit v létě 2002 o ničivé síle vody. Krajské město zasáhly dvě po sobě jdoucí povodňové vlny. Svoji sílu ukázala 8. srpna jindy poklidná a tichá Malše. O pět dní později se přidala Vltava, která přinášela vodu ze Šumavy. Obě řeky, hlavně však Vltava, zanechávaly za sebou spoušť. Krušné okamžiky připravily zejména lidem z Havlíčkovy kolonie, Pražského sídliště a dalších lokalitách poblíž vltavského toku.

S odstupem dvou desetiletí se díky dokumentárním záběrům vynořují vzpomínky na město v době povodní. Nevšední pohled nabízeli lidé na lodičkách či rozvodněná řečiště na místě silnic. Obrazové dokumenty se zachovaly díky aktivním spoluobčanům, kteří tehdy zachycovali děj svými aparáty a poté nezištně poskytli fotografie Jihočeskému muzeu. Aktuální výstavu tvoří dva velkoformátové hranoly se snímky předchozích povodní a jednadvacet speciálních samolepek o rozměrech jedenkrát jeden metr na dlažbě náměstí. Dalších jedenáct samolepek lze objevit na chodnících před některými budovami ve městě.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


010722pov02
010722pov03
010722pov04
010722pov05
010722pov06


Přidej komentář