Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy skončí 30. října

141022gmk01
Výstava nazvaná Šlechtické slavnosti a zábavy se stala jedním z hlavních magnetů letní návštěvnické sezony v areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov. Expozice zároveň odstartovala provoz v Galerii Mincovna po rozsáhlé rekonstrukci historické budovy. Akce skončí 30. října
14.10.2022 11:18 | Ladislav Lhota

V neděli 30. října se naposledy otevře jedinečná výstava Šlechtické slavnosti a zábavy v Galerii Mincovna na druhém nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov. Předtím ve dnech 22. resp. 26. října bude připravený doprovodný program pro rodiny s dětmi, který povede zkušená lektorka (vstupné včetně doprovodného programu stojí padesát korun). Projekt přibližující volnočasové aktivity šlechticů zahájil provoz v nové galerii na počátku července a vzbudil velký ohlas.

Č. KRUMLOV – Výstava zároveň posloužila jako hlavní výstup celorepublikového projektu Rok šlechtických slavností, který se uskutečnil pod křídly Národního památkového ústavu (NPÚ). „Pokusili jsme se ukázat veřejnosti, jak se šlechta bavila na svých sídlech, a zároveň upozornit, že za pozlátkem se skrýval hlubší význam. Mnohdy vedl k mírovým dohodám, sňatkovým aliancím, navazování spojenectví mezi jednotlivými rody a zeměmi. Chtěli jsme návštěvníkům sdělit, že každá hostina, turnaj, ples nebo divadelní představení si vyžádaly značné množství práce, organizace a umu zručných řemeslníků,“ říká Markéta Slabová, tisková mluvčí NPÚ.   

Cílem bylo představit povětšinou skryté skvosty ze sbírek státních hradů a zámků, které se staly němými svědky slavnostních událostí. „Dodnes ohromují řemeslným zpracováním a dokonalostí, ať jde o plesové šaty, divadelní kostýmy, šperky, turnajovou zbroj nebo poháry na víno,“ připomíná mluvčí českobudějovických památkářů. Výstavu oživily také multimediální prvky simulující ohňostroje a vodní prvky, podobně i animace, které rozpohybovaly staré grafické listy zachycující okázalé průvody, výcvik koní nebo scény z divadelního představení.

Návštěvníci neskrývají nadšení. Někteří neodolali návratu do galerie. „Lidé chválí výstavu jako celek. Oceňují vznik a renovaci celého prostoru bývalé mincovny a práci, která stojí za celým projektem. Dospělým se nejvíc líbí expozice Divadlo a opera a expozice Zábavy a slavnosti v zahradách. Děti se nejdéle zastavují u rytířské zbroje a šlechtických kostýmů,“ upřesňuje kurátor Jan Hrdina z Galerie Mincovna. Doprovodný program s názvem Dar slavnosti nachystaný ve dnech 22. a 26. října umožní dětem zjistit, co obnáší aristokratická slavnost a její příprava, jakým pravidlům a dovednostem se učili šlechtici od raného dětství.  

(lho, tzp)
Foto archiv Národního památkového ústavu


141022gmk02
141022gmk03
141022gmk04
141022gmk05
141022gmk06


Přidej komentář