Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava ukáže, jak se změní řešení Senovážného náměstí

220922sen01
Nová podoba Senovážného náměstí v centru jihočeské metropole podle vítězného návrhu od ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners obsahuje také prostor oddychové zóny kolem odkrytého Mlýnského náhonu, do jehož blízkosti se lidé dostanou po dlouhých desetiletích
22.09.2022 13:02 | Ladislav Lhota

Radniční výstavní síň v krajské metropoli se od 27. září (vernisáž 26. září od 17 hodin) do 8. října stane místem, kde si zájemci prohlédnou osm nejlepších návrhů na novou podobu Senovážného náměstí, které patří mezi nejvýznamnější veřejná prostranství v centru města. Neplní však zcela funkci náměstí. Zabraňuje tomu urbanistické, architektonické a dopravní řešení. S odkazem na územní a strategický plán vyhlásila radnice architektonickou soutěž zohledňující také současné urbanistické tendence včetně adaptace na klimatickou změnu.

Č. BUDĚJOVICE – Hlavním smyslem bylo nalézt nejlepší urbanistické a krajinářské řešení prostoru s požadavkem na odkrytí koryta Mlýnského náhonu, s kapacitním podzemním parkovištěm i následnou úpravou celého prostranství od budovy Jihočeského muzea až k poště. V ideové části soutěže se prověřila možnost případné dostavby náměstí a stanovení regulace pro novostavbu objektu Alšovy jihočeské galerie. Zvítězil návrh od ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners, na kterém spolupracovali architekti Pavel Hnilička, Antonín Topinka, Jan Pačka a Marie Záhorová. Na druhém místě se umístil Ateliér 111 a na třetím studio Projektil architekti.

Odměny v soutěži získalo dalších pět ateliérů z celkového počtu třiceti uchazečů. Porota ocenila jasné, přehledné a funkční členění náměstí na jednotlivá prostranství se zpevněnými a nezpevněnými plochami přiměřené velikosti, které krajinářsky dotvářejí okruh parku Na Sadech. U Jihočeského muzea se navrhuje rozsáhlý travnatý prostor obklopený vzrostlými stromy, kolem odkrytého Mlýnského náhonu vzniká menší zpevněná plocha s možností využití pro trhy, kulturní nebo sportovní akce. Podzemní parkoviště odlehčí parkování v historickém centru. „Vítězný návrh odhlasovali členové poroty jednomyslně,“ prozradil první náměstek primátora Juraj Thoma.

(lho, wel)
Vizualizace Pavel Hnilička Architects+Planners


220922sen02
220922sen03
220922sen04
220922sen05


Přidej komentář