Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavní cyklus v 3+ galerii začal ilustracemi dětských knih

030622vkk01
Kláštery Český Krumlov získaly nový rozměr otevřením 3+ galerie, k němuž došlo první červnový den. Úvodní projekt zamýšleného výstavního cyklu vyplnila Sbírka ilustrací pro děti, která obsahuje velký počet originálních kreseb předních světových autorů, které doprovázejí publikace určené dětem
03.06.2022 13:17 | Ladislav Lhota

Slavnostní vernisáží první červnový den se v českokrumlovských Klášterech otevřela pro veřejnost nová 3+ galerie s unikátní Sbírkou ilustrací pro děti. Na pěti stech čtverečných metrech bude do 30. října k vidění více než 160 originálů od dvaadvaceti špičkových ilustrátorů. Jeden z nejvýznamnějších kulturních projektů letošního roku v Českém Krumlově připravilo vedení města spolu s Kláštery Český Krumlov a Střední umělecko průmyslová škola Sv. Anežky České.

Č. KRUMLOV – Výstava Sbírka ilustrací pro děti odkryla po několika měsících příprav necelou čtvrtinu největší mezinárodní kolekce dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov zakoupilo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff. Tento nositel Zlatého benátského lva za kulturní zásluhy společně s ilustrátorem Štěpánem Zavřelem, žákem Jiřího Trnky, vytvořil ve Švýcarsku jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších světových nakladatelství dětské knihy Bohem Press. Mnohé ze třech stovek titulů dětských knih vydaných v desítkách jazyků a milionových nákladech získaly celou řadu prestižních ocenění.

Rozsáhlý umělecký soubor zahrnuje bezmála šest set originálů od třicítky autorů ze šestnácti zemí a reprezentuje etapu od osmdesátých let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. „O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky se prezentovaly formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích. Například v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu pod záštitou španělské infantky nebo v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska pod záštitou tamní císařovny,” připomíná místostarosta Ivo Janoušek.

Zamiloval se do klášterů

Nabytím světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů. „Od začátku bylo naším záměrem věnovat část klášterů dětem. Proto tady máme interaktivní expozici, řemeslné dílny a další aktivity. Nynější nabídka přerůstá hranice regionu,“ zdůrazňuje Jan Vozábal, ředitel Městského divadla. „Na odkoupení sbírky jsem měl nabídky z celého světa. Když jsem se dostal do Českého Krumlova, okamžitě jsem věděl, že patří sem. Zamiloval jsem se do klášterů. Od nepaměti se tam dělaly knihy. Krásně k sobě pasuje spojení ilustrací s tímto mimořádným prostorem,“ říká tvůrce sbírky Otakar Božejovský.

Čerstvě instalovaná Sbírka ilustrací pro děti odstartovala nový výstavní cyklus a ukazuje práce špičkových umělců. Defilují zde Józef Wilkoń, David McKee, Jan Lenica, Sita Jucker, Ralph Steadman, Stasys Eidrigevicius, Gianni de Conno, Marie-José Sacré, Emilio Urberuaga, Arcadio Lobato, Svjetlan Junaković, Eric Battut, čeští autoři Vlasta Baránková, Jindra Čapek, Štěpán Zavřel. Vedle průřezu výjimečné kolekce přiblížuje výstava také inspirující příběh českých emigrantů Otakara Božejovského a Štěpána Zavřela, kteří svými knihami učinili šťastnými milióny dětí na zeměkouli.

Značka 3+ galerie nahradila původní pracovní název Centrum umění dětem. Galerijní označení a kompletní grafický koncept vytvořili studenti Střední umělecko průmyslové školy Sv. Anežky České. „3+ znamená, že prostor je určený pro všechny návštěvníky od tří let. Navíc trojka skrývá v sobě cosi magického. Nacházíme se v trojklášteří, kde jsou tři výstavní prostory. Číslice tři se často objevuje v pohádkách. Známe tři přání, tři oříšky, tři zlaté vlasy. Chtěli jsme do prezentace zapojit hravost a trojka se jevila jako výborný komunikační prostředek pro náš záměr,“ vysvětluje genezi názvu Martin Busta, ředitel umělecké průmyslovky Sv. Anežky.

(lho, tzk)
Foto Lubor Mrázek

Obrazová dokumentace: 3+ galerie
Reprofoto ilustrací: Sbírka ilustrací pro děti


030622vkk02
030622vkk03
030622vkk04
030622vkk05
030622vkk06


Přidej komentář