Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavní cyklus začal výběrem z díla J. R. Schustera

sch01
Jihočeské muzeum představuje Jana Rafaela Schustera jako krajináře, portrétistu, obdivovatele městských zákoutí nebo autora ženských aktů
08.05.2018 10:38 | Ladislav Lhota

V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích odstartoval dlouhodobý cyklus obrazových výstav, jehož úkolem je představovat díla jihočeských malířů napříč generacemi. Po loňské nulté expozici, věnované zobrazením Kleti, mýtického vrcholu Blanského lesa, na které se podílela celá skupina autorů, může kulturní veřejnost od letošního 4. května do 26. srpna obdivovat obrazy a kresby Jana Rafaela Schustera (24. 10. 1888 – 28. 1. 1981), významného krajináře, ale i portrétisty.

Č. BUDĚJOVICE – Pro zahájení výstavního cyklu padla volba na Jana Rafaela Schustera v souvislosti se 130. výročím jeho narození, k němuž se připravuje malířova monografie z pera Heleny Stejskalové a Vlastimila Koldy. „Snažil jsem se vybrat Schusterovy práce od nejstarších po ty novější a ukázat širokou paletu výtvarných technik, jimiž se autor vyjadřoval. Rovněž témata jsou pestrá – krajiny, městská zákoutí, portréty, akty, ale i první světová válka, kterou Schuster prožil na bojištích,“ vysvětluje kurátor Hynek Rulíšek.

Součástí výstavy je i historicky druhá Schusterova práce vytvořená v plenéru (Dobrá Voda, 1903) nebo dva obrazy s námětem kytice, z nichž jeden v oválném rámu je vystravený poprvé. Donedávna byl soukormým majetkem. Zapůjčil ho současný vlastník, muzeum v Lišově. Jan Rafael Schuster namaloval kolem třech tisíc realistických obrazů, zpravidla technikou olejového pastelu. Náměty ke svým krajinám, městským nebo venkovským zákoutím čerpal převážně v Českých Budějovicích a okolí. Zachytil mnoho již neexistujících historických objektů, tudíž jeho obrazy mají i dokumentární hodnotu.

Pozdější významný umělec a pedagog se narodil v Březnici na rozhraní středních a jižních Čech. Od čtyř let žil s rodiči v Českých Budějovicích, kde odmaturoval a navštěvoval školu malování a kreslení při Městském muzeu. Působil jako učitel v Úsilném, ve Zlivi a Lišově. Prošel válečné fronty v Haliči, Itálii, Albánii. Od dvacátých let vyučoval na 1. měšťanské škole chlapecké v jihočeské metropoli, kde se později stal ředitelem. Poprvé vystavoval v roce 1929, o pět let později se stal členem Sdružení jihočeských výtvarníků. Byl činný v Klubu Za staré Budějovice. Radní v Lišově mu udělili k devadesátinám čestné občanství.   

Ladislav Lhota
Foto autor


sch02
sch03
sch04
sch05
sch06


Přidej komentář