Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavu orchidejí doplňují obrazy Pavla Kříže

orch01
Výstavu v Jihočeském muzeu tvoří 350 druhů a odrůd orchidejí
12.02.2016 16:29 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích připravilo od 12. do 22. února tradiční Výstavu orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin, kterou letos rozšiřuje expozice kaktusů a kolekce působivých obrazů s tematikou orchidejí. Nechybí ani poradna pro pěstitele a prodej květinových přebytků.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na přípravě výstavy se významným způsobem znovu podílela Specializovaná základní organizace Českého svazu zahrádkářů „Orchidea“, která sdružuje soukromé pěstitele orchidejí a sukulentů. „Proti minulým ročníkům jsme se snažili přidat nějaké novinky. Nebylo to jednoduché, neboť rostliny značně ovlivnil průběh loňského léta. Nakonec se nám podařilo instalovat 350 druhů a odrůd orchidejí včetně masožravých,“ vypočítal Pavel Roubín, předseda klubu Orchidea.

Podíl na výstavě má rovněž botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ v Táboře a Klub kaktusářů z Českých Budějovic. „Moc nás těší, že nás přizvali kolegové, kteří pěstují orchideje. V tomto rozsahu se prezentujeme poprvé od devadesátých let. Během zimy kaktusy spí, letošní atypické zimní období ale způsobilo, že některé rostliny už vykvetly,“ prozradil Milan Hornát z Klubu kaktusářů. Dodal, že kaktusy větších rozměrů vydrží padesát, sedmdesát, dokonce i sto let.

Loni přišly čtyři tisíce lidí

V prvním výstavním sále čeká na příchozí ukázka sušších biotopů. Najdou zde kaktusy a další sukulenty. Vedle nich uvidí strom s thilansiemi, ukázku pěstování malých semenáčků orchidejí na kultuře z agaru, také ještěry, plazy a drobné savce zapůjčené ze ZOO Ohrada. Druhý sál zdobí orchideje a masožravé rostliny, které doplňují terária s hmyzem a voliéra s papoušky. Tato část expozice navozuje atmosféru tropického pralesa. Obdiv sklízí třináct obrazů s tematikou orchidejí (oleje a díla z kůže) od plzeňského výtvarníka Pavla Kříže.

Každý tisící návštěvník obdrží jako bonus živou orchidej. „Po rekonstrukci muzejní budovy jsme se vrátili k tradici této výstavy. Loni ji naštívilo kolem čtyř tisíc lidí. Věříme, že také letos přinese laické i odborné veřejnosti potěšení z krásy květů a tropických i subtropických rostlin,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea František Štangl. Kurátorem výstavy, doplněné edukačním programem pro školy, je Zdeněk Kletečka. Návštěvu lze uskutečnit sedm dní v týdnu vždy od devíti hodin ráno do půl šesté odpoledne. 

Text Ladislav Lhota, foto autor

 


orch02
orch03
orch04
orch05
orch06


Přidej komentář