Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavu Umění ve městě vystřídá Řád chaosu

pat01
V rámci 14. ročníku výtvarné výstavy Umění ve městě se objevily také site specific instalace od Dominky Kunzové označené jako Pamětní tabulka. Jedna z tabulek se nenápadně usmívala u schodiště hlavního vchodu do Jihočeského muzea
29.09.2021 10:24 | Ladislav Lhota

Kulturní a kreativní centrum Rabenštejnská 2020 se stane v pátek 1. října dějištěm vernisáže 14. ročníku výtvarného festivalu Umění ve městě. Paralelně v Galerii R 2020 začne výstava sochaře Jana Dostála označená jako Řád chaosu, která bude přístupná do 31. prosince 2021. Expozice Dostálových prací se v jihočeské metropoli zpřístupní veřejnosti prakticky ve stejný okamžik, kdy se otevřou brány světové výstavy Expo v Dubaji a první návštěvníci tam projdou sochařovo obří instalací Mrak.  

Č. BUDĚJOVICE – Program prvního říjnového dne odstartuje výtvarná street art performance. Svoji tvorbu 3D malbou sprejem představí Jan Šmíd (Jack Reyes), plošné graffiti předvede Jan Horák a malbu akrylem Eva Dvořáková. Výtvarníky doprovodí budějovické uskupení Trio Traktůrek svojí netradiční rock-country-punkovou fúzí pod vedením Marka Marothy Pavelky. Atmosféru vernisáže trochu zklidní zvuk handpanu, na přilehlém náměstíčku ho vystřídá jazz a swing v podání Jihočeského symfonického bigbandu. Nakonec Jan Dostál osobně vymění ocel za světelný laser.

V končícím ročníku Umění ve městě 2021 (festival se vedle Českých Budějovic, Veselí nad Lužnicí, Hluboké nad Vltavou a Lipna nad Vltavou rozšířil také do Vodňan a Volyně) představilo svoje práce bezmála třicet autorů. Zaujala kupříkladu velkorysá plastika Asteroid II od Michala Gabriela – téměř čtyřmetrová socha z nerez oceli o váze pěti tun poskytla nevšední zážitek z procházky kolem hlubockého zámku. Hudebník a výtvarník Milan Cais instaloval v budějovické Lannově třídě pět a půl metru vysokou sochu zpodobňující přetržený síťový kabel. Nazval ji Disconnected.

Růžový červ znovu vykoukne

Vniklo i několik site specific instalací, k nimž patří Pamětní tabulky Dominky Kunzové. Některá díla zůstanou dlouhodobějším příspěvkem do veřejného prostoru krajského města. Na stěně Alšovy jihočeské galerie nebo na zdi biskupských zahrad budou dál plnit svoje poslání betonové reliéfy, které vytvořil a zapůjčil Pavel Dušek, čerstvý držitel Ceny kritiky za mladou malbu. Sportovní halu oživili Štěpán Molín a Michal Škapa monumentálními malbami a graffiti. Nezmizí ani industriální živočich Lumbricina objevený díky Teplárně Č. B. Růžový červ opustí Stromovku, ale brzy znovu vykoukne na světlo.

Výstava Řád chaosu prezentuje tvorbu olomouckého sochaře Jana Dostála, jenž letos chystal vnější i vnitřní výtvarnou podobu českého pavilonu na Expu v Dubaji. Tento umělec často formuje ocelové prvky a profily, skládá je a přetváří v monumentální estetické formy zdánlivě chaotického objektu s důkladně promyšleným vnitřním systémem. V Galerii R 2020 v historické Rabenštejnské věži ukazuje Dostálovu komornější tvorbu, ale jako pozvánka k jejímu zhlédnutí budou lákat dvě nadrozměrné sochy z ohýbaných profilů. První z nich s názvem Smyce bude stát před Rabenštejnskou věží, druhá socha Korýš se postaví na stráž u soutoku Vltavy a Malše na Zátkově nábřeží.   

(lho, tzu)
Foto Ladislav Lhota  Přidej komentář