Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavy přibližují sklářství. Kdy se otevřou?

sko01
V rámci unikátního projektu Element sklo jsou připravené výstavy Matérie fantazie v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a Historie za sklem na hradě v Ledči nad Sázavou. Zůstává otázkou, kdy se otevřou pro veřejnost. Zatím to neumožňují opatření proti pandemii Covidu-19
22.02.2021 12:02 | Ladislav Lhota

Pod souhrnným názvem Element sklo připravili odborníci z Muzea Vysočiny Třebíč a jejich partneři v jižních Čechách a Dolním Rakousku  unikátní projekt věnovaný historii i současnosti sklářské výroby ve třech sousedních regionech. Do projektu patří výstava označená jako Matérie fantazie (Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě 18. února – 16. května, zatím nepřístupná), expozice Historie za sklem (Hrad Ledeč nad Sázavou 1. dubna – 31. srpna) a rovněž Sklářské sympozium (Světlá nad Sázavou 19. -25. dubna).

VYSOČINA / JIŽNÍ ČECHY – Výstava Matérie fantazie představuje autorskou tvorbu současných sklářských výtvarníků, design sklářských provozů i práce studentů středních odborných škol. Místně se zaměřuje na oblast tří krajů – Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Výběr exponátů nabízí pohled na současné smýšlení o skle, na díla umělců, kteří považují sklo za jedno z více médií k přenosu svých idejí, a designéry obnovující vysokou úroveň českého užitého umění. K dispozici jsou tavené a broušené plastiky, skleněné objekty kombinované s kovem či kamenem, mozaiky a šperky, monumentálně instalovaná svítidla nebo vázy foukané do forem ze stromové kůry.

Expozice umístěná v prostorách malebného šlechtického sídla v Ledči nad Sázavou se zaměřuje na dějiny sklářství v uvedených regionech – oblastech se společnými kořeny sklářské tradice. Návštěvník se seznámí s nejstarším sklem z archeologických nálezů a rozkvětem sklářského fenoménu od poloviny 18. století, vrcholícím před polovinou 20. století, až po centralizaci sklářské výroby v období socialistického hospodářství. Vedle skla patří k lákadlům expozice diorama barokní sklářské pece s vybavením a dobovým sklářským obchodem nebo ukázka přírodních skel a sklářských surovin. Nechybí autentické stroje na rytí a broušení skla v dobových kulisách a četné další zajímavosti.

Výstava v ledečském hradu se zaměřuje také na osudy několika sklářských rodů pohybujících se mezi Čechami a Rakouskem. Vystavené předměty jsou ukázkou vývoje od gotické číšky až po průmyslově vyráběné lustry. Pozoruhodné jsou kupříkladu skleněné páteříky oblasti Pacovska. Sklářské sympozium se chystá v prostorách Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou, která je vyhlášená sklářskými obory. Cílem pětidenního setkání sklářských výtvarníků z různých oblastí České republiky a Rakouska je předání nápadů a zkušeností mezi účastníky i předvedení sklářské zručnosti a invence. Akce bude volně přístupná veřejnosti, pokud to dovolí opatření proti pandemii.

(lho, tzk)
Foto archiv Krajského úřadu Jihočeského kraje


sko02


Přidej komentář