Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výtvarníci (a nejen oni) převzali Cenu Města Český Krumlov

190622pck01
Jedním z pětice laureátů Ceny Města Český Krumlov za rok 2021 se stal ilustrátor a grafik Jindra Čapek (1953), rodák z jihočeské metropole, který se po návratu ze švýcarského exilu usadil v Českém Krumlově, kde pokračuje ve výtvarné činnosti především pro renomované knižní nakladatele
19.06.2022 15:06 | Ladislav Lhota

Úspěšní výtvarníci Jana Holcová, Vladimíra Konvalinová, Jindra Čapek, nezisková společnost ICOS a také heligonkář Jan Komenda in memoriam získali Cenu Města Český Krumlov za rok 2021. Místem konání slavnostního ceremoniálu se v závěru třetího červnového týdne stala secesní budova českokrumlovské synagogy z roku 1910. Ceny jednotlivým laureátům předával starosta Dalibor Carda společně se dvěma místostarosty.

Č. KRUMLOV – Za obohacení výtvarného umění a podporu vzdělávání mládeže získala Cenu města Jana Holcová, vyhodnocená před pěti léty Ženou Českokrumlovska, jež vyučuje výtvarný obor na základní umělecké škole. Svým zápalem přivádí děti k umění, pomáhá žákům nahlížet na svět z jiné perspektivy. Mnohým z nich se stala inspirací a nasměrovala je k umělecké kariéře. Ve městě založila tradici masopustního průvodu, do něhož každoročně s dětmi vytváří masky. „Je to pro mě velká pocta znásobená tím, že mě nominovali bývalí studenti. Moc si toho vážím,“ uvedla Jana Holcová při přebírání speciálně upravené dlažební kostky se symbolickou kapkou rosy.

Za přínos k rozvoji občanské společnosti a kulturních aktivit ve městě obdržela cenu Vladimíra Konvalinková. Ve svém ateliéru na Latránu vyrábí z hlíny originální umělecké, ale i praktické předměty, které prezentuje na výstavách spolu s dalšími umělci. Podílí se také na pořádání kulturních akcí, například živého betlému, který neodmyslitelně patří k adventnímu programu ve městě. Spoluzakladatelka pěveckého sboru Perchta zároveň loni oslavila životní jubileum. Cena města se stala pro ni darem i poděkováním za kulturní obohacení Krumlova. V termínu 28. září až 10. října 2022 se uskuteční ve Studijním centru na zámku výstava k jejímu jubileu s názvem Repetice.

Heligonkářův odkaz se uchová v muzeu

Dětské knihy obohacené ilustracemi Jindry Čapka vyšly ve třiceti světových jazycích a již čtyřicet let si získávají obdivovatele na čtyřech kontinentech. Umělec obohatil svými obrázky přes sedmdesát knih českých i světových nakladatelství, spolupracoval s významnými spisovateli a získal řadu ocenění. Svá díla vystavuje v Curychu, Madridu, Benátkách, Římě, New Yorku nebo Tokiu. „Myslel jsem, že v důchodovém věku budu mít konečně čas pozorovat ptáky z domu s výhledem na toto krásné město. Brzy mě však čeká ilustrování knihy o kněžně Libuši od autorky, která za svou předchozí knihu dostala Magnesii Literu,“ odtajnil Jindra Čapek zlomek svých plánů.

Známý heligonkář Jan Komenda dostal Cenu města in memoriam. Letos by oslavil 100. narozeniny. Celý život působil v českokrumlovském regionu. Jako zakladatel tria Voraři prostřednictvím stovek živých vystoupení oslovoval a řadou nahrávek pro rozhlas televizi dále oslovuje zejména dříve narozené posluchače. Trofej převzal Jan Komenda mladší: „Taťka opravdu žil heligonkou a lidovou písničkou. Zachránil více než pět stovek lidových písniček a to je úžasná práce, která se už nikdy neztratí, protože o jeho hudební pozůstalost projevilo zájem Jihočeské muzeum, kde bude jeho dílo uložené a bude se zkoumat. Cenu města umístíme do muzea v Rožmitále na Šumavě, kde taťkovi připravujeme vzpomínkové místo,“ prozradil muzikantův syn.  

Cenu města Český Krumlov obdržela také obecně prospěšná společnost ICOS za dlouhodobý přínos v oblasti sociálních služeb a dobrovolnictví. V Krumlově působí více než dvacet let a neustále rozšiřuje své služby. Pracovníci s dobrovolníky pomáhají zdravotně postiženým, dětem, seniorům nebo jednotlivcům a rodinám v krizi. Nad rámec pořádají běžecký závod Krumlovská jedenáctka, zastřešují charitativní projekt Polévka, která pomáhá. „Máme čtyřicet zaměstnanců, pomáhá třicet spolupracovníků a padesát dobrovolníků. Děkuji kolegům, že jsou stále usměvaví,“ uvedl ředitel Tomáš Zunt. „Bez této organizace si nedokážeme představit naše město,“ dodal starosta Carda.  

(lho, pen)
Foto Lubor Mrázek


190622pck02
190622pck03
190622pck04
190622pck05
190622pck06


Přidej komentář