Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výzkumná stanice nadále slouží vědcům i studentům

spi01
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích provozuje výzkumnou stanici Josefa Svobody v centrální části souostroví Svalbard na Špicberkách. Terénní pracoviště využívají vědečtí pracovníci a pravidelně také studenti
06.12.2019 10:40 | Ladislav Lhota

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích provozuje výzkumnou stanici Josefa Svobody v centrální části souostroví Svalbard na Špicberkách. Fungující terénní pracoviště s vědeckým výzkumem včetně udržení kompletní infrastruktury bude pokračovat s plným zajištěním i v následujících létech. Stanici využívají vedle vědeckých pracovníků také studenti, kteří sem jezdí každoročně za výukou v počtu několika desítek.

Č. BUDĚJOVICE / ŠPICBERKY – Vybudování výzkumné stanice Josefa Svobody financovalo MŠMT od roku 2010 v rámci velkých výzkumných infrastruktur CzechPolar a CzechPolar2. Koordinátoři tohoto i dalších projektů (Jihočeská univerzita a Masarykova univerzita) dostali ze strany ministerstva s časovým předstihem zprávu o tom, že MŠMT zastaví financování. „Jihočeská univerzita měla dostatek času na přípravu a nadále počítá s pokračováním projektu,“ ujišťuje rektor Tomáš Machula. Financování infrastruktur je na Jihočeské univerzitě od loňského roku součástí metodiky pro rozdílení dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace.

Výzkumnou stanici na Špicberkách využívá každoročně několik desítek studentů v rámci výuky. „Vedle přínosu pro český arktický výzkum, je i tento aspekt zásadní a důležitý pro naši univerzitu, a proto nepřichází v úvahu ukončení projektu,“ doplňuje Tomáš Machula. Jihočeská univerzita již prokázala, že se dokáže postarat o své výzkumné projekty. Příkladem je velká infrastruktura CENAKVA v rámci Fakulty rybářství a ochrany vod. „Výzkum je důležitý a dlouhodobě přínosný. Není naším cílem pouze čerpat dotace a po dokončení financování se rozloučit s projekty,“ vysvětluje rektor.  

(lho, tzu)
Foto archiv Jihočeské univerzity


spi02


Přidej komentář