Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vzácná technická památka ukazuje směr do Prahy i Lince

roz01
Historický rozcestník na okraji Mariánského náměstí v Českých Budějovicích pochází z kamenické dílny bratří Zemanových z Keblan na Trhosvinensku. Nese datum 1910
04.08.2020 15:52 | Ladislav Lhota

Rutinní údržbou spolu s doplněním chybějícího písma prošel uprostřed léta historický kamenný rozcestník, vzácný předchůdce dnešního dopravního značení, který se již několik let nachází na okraji travnaté plochy sadů při ústí Krajinské ulice do Mariánského náměstí v jihočeské metropoli. Podle archivní rešerše stával původně v těchto místech, než doputoval na soukromou parcelu do Čtyřech Dvorů, odkud ho město vykoupilo zpět. Cenná technická památka ukazuje směr a vzdálenosti do patnácti míst, také nadmořskou výšku.

Č. BUDĚJOVICE – Podobných rozcestníků se zachovalo velmi málo. Ten českobudějovický se vyznačuje kvalitním řemeslným provedením a neobvykle velkým množstvím uvedených směrů s přesným určením vzdáleností. Vzácně dobře dochovaný rozcestník je významný také tím, že je datovaný a známe jeho výrobce, kamenickou firmu Bratři Zemanové, pocházející z Keblan na Trhovosvinensku, která působila i v krajském městě. Rozcestník o výšce 1.62 m odpovídá pojetí kulturní památky podle zákona o státní památkové péči a je součástí městské památkové rezervace. Je to žulový čtyřboký pilíř na odsazeném soklu čtvercového půdorysu s dvoustranně zešikmenou plochou v horní části.  

Dvě strany pilíře vyznačují směr. Vytesané názvy měst s udáním kilometrové vzdálenosti (přesnost na jedno desetinné místo) doplňují směrové šipky. Zbývající dvě strany tvoří pouze plastické orámování. Na jedné z těchto stran se dochovaly dva vytesané kruhové otvory stejného průměru o nestejné hloubce. Není známý jejich účel. Na soklu je vytesané jméno kameníků „Br.Zemanových“ s datací 1910. Nápisy na severovýchodní straně: Praha 145,2 Linec 98,7 Veselí 30,1 Tábor 58,0 Benešov 104 Kaplice 29,5 D. Dvořiště 39,8. Jihovýchodní strana: Vídeň 192,5 Domažlice 139,3 Vodňany 31,0 Strakonice 56,6 Klatovy 107,5 Nová Kdyně 128,5 Dražinov 144,0 Třeboň 23,5.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář