Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vzácné masožravky zaplní terasu Jihočeského muzea

mas01
Desítky druhů masožravých rostlin z různých klimatických pásem představí odbornice Markéta Aubrechtová v krátkodobé výstavě na terase Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
29.07.2021 11:16 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v krajské metropoli svým dalším výstavním projektem přibližuje přírodu. Tradiční prezentaci orchidejí nebo houbařských úlovků aktuálně rozšiřuje o prodejní expozici vzácných masožravých rostlin, kterou připravila rostlinná fyzioložka Markéta Aubrechtová. Krátkodobá přehlídka masožravek bude přístupná na terase historické muzejní budovy od 7. do 15. srpna. Celé muzeum se mimořádně otevře i v pondělí 9. srpna.

Č. BUDĚJOVICE – Návštěvníky se pokusí okouzlit desítky druhů masožravých rostlin, pocházejících z různých klimatických pásem celého světa. K vidění budou láčkovky z tropického deštného lesa jihovýchodní Asie, subtropické rosnatky z Afriky nebo rostliny z Austrálie. Představí se také mrazuvzdorné masožravky, které dokážou bez problémů přežívat zimní období na venkovním stanovišti. Nebudou chybět rarity, k nimž patří vzácné rostliny rodu Heliamphora či Roridula. Obdiv jistě vzbudí rozmanitost důmyslných lapacích mechanismů, které masožravky využívají k polapení kořisti a díky nimž se považují za opravdové rostlinné dravce.

Odborná pracovnice Markéta Aubrechtová se věnuje masožravým rostlinám bezmála dvě desítky let. Její sbírka, která zabírá pěstební plochu 312 metrů čtverečních, čítá stovky různých botanických druhů nebo kříženců. V praxi uplatňuje profesní znalosti, jimiž pomáhá rostlinám co nejvíce prosperovat a držet se v nejlepší kondici. Rostliny vystavuje a prodává po celé České republice, pravidelně se účastní i velmi prestižních zahrádkářských akcí v Drážďanech, Vídni či Budapešti. Vstupné na výstavu v Jihočeském muzeu činí 60 korun (základní), 30 (snížené) resp. 130 (rodinné). Otevírací doba je denně od 9 do 17.30 hodin.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzeaPřidej komentář