Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vzniká nové sídlo Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni

muk01
Krejčovskou dílnu či služebnu městské policie po rekonstrukci někdejšího Domu služeb v Bechyni vystřídá nové sídlo Mezinárodního muzea keramiky, jehož plný provoz odstartuje v září příštího roku
23.11.2020 12:52 | Ladislav Lhota

Finišující rekonstrukce mění někdejší Dům služeb v Bechyni na zbrusu nové sídlo Mezinárodního muzea keramiky, jehož otevření pro veřejnost se chystá na září 2021. Objekt poskytne  výstavní prostory pro stálou expozici, ale i krátkodobé instalace nebo depozitář. Stane se místem pro edukační aktivity. Obyvatelům, lázeňským hostům a turistům poslouží celoročně. 

BECHYNĚ – Bývalý Dům služeb se nachází na rohu Čechovy a Novodvorské ulice jen kousek od bechyňského náměstí. V minulosti poskytoval azyl krejčovské dílně nebo služebně městské policie. Bechyňské zastupitelstvo  převedlo na konci roku 2016 objekt do majetku Jihočeského kraje, který ho předal do správy Alšově jihočeské galerii (AJG). Ta následně uspěla v 76. výzvě Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) „Muzea II.“ V období  2019 až 2020 se zde investovalo dvaatřicet miliónů korun. Osmdesát pět procent nákladů šlo z Evropské unie, deseti procenty přispěl Jihočeský kraj a pěti procenty státní pokladna.

Předání stavby se plánuje na začátek letošního prosince. Následovat bude dvouměsíční zkušební provoz. „Během jara dovybavíme budovu i depozitář nábytkem a začneme stěhovat sbírkový fond ze stávajícího muzea v bechyňském zámku,“ informuje ředitel AJG Aleš Seifert, který se zúčastnil kontrolního dne spolu s náměstkem hejtmana Jihočeského kraje pro oblast kultury Pavlem Hrochem. První chystaná výstava v září 2021 bude reflektovat keramickou sbírku. Do budoucna se počítá vedle stálé expozice také se třemi dalšími výstavami ročně, u nichž nebude podmínkou zaměření na keramický obor. Provoz muzea vytvoří šest nových pracovních míst.

(lho, hoc)
Foto David Hocke


muk02
muk03
muk04
muk05
muk06


Přidej komentář