Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vzpomínková výstava připomene dílo Tomáše Prolla

top01
Průřez tvorbou akademického sochaře Tomáše Prolla (1951 - 2017) ukáže týdenní vzpomínková výstava na radnici v jihočeské metropoli. K vidění bude keramika, reliéfy, plastiky, kresby, náčrtky či obrazy
20.10.2021 15:49 | Ladislav Lhota

V radniční výstavní síni na náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeském krajském městě začne 25. října vzpomínková výstava k nedožitým sedmdesátinám akademického sochaře Tomáše Prolla. Rodák z Českých Budějovic (1951) žil a tvořil v nedalekém Habří, zemřel roku 2017. Expozice v radničním přízemí bude otevřená pouze týden (denně s výjimkou neděle) a ukáže průřez umělcovou tvorbou od mládí po zralý věk – keramiku, reliéfy, plastiky, kresby, náčrtky, obrazy.

Č. BUDĚJOVICE – Jihočech tělem i duší vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bechyni, následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V období 1994 až 2015 působil na půdě Mezinárodní keramické akademie v Ženevě, také v pražském Sdružení výtvarných umělců. Vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole Sv. Anežky České v Českém Krumlově (2006 až 2009). Od roku 1999 vytvářel sošky okřídlené Thálie pro Jihočeské divadlo, které jimi každoročně oceňuje herce za výkony v uplynulém roce (laureáty jsou Daniela Bambasová, Věra Hlaváčková, Ondřej Veselý a další).

Tomáš Proll byl autorem keramického reliéfu Proměny pro Akademii věd v Českých Budějovicích, bronzové busty herce Petra Hanuse pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, také několika kašen. Z jeho dílny pochází bronzová kašna v obci Úsilné. Pro stejnou obec vytvořil bronzovou pamětní desku básníka Josefa Bartušky a malíře Jana Rafaela Schustera. Proslavily ho rovněž sošky ptáků. Vyráběl i soupravy keramického nádobí. Některá aktuálně vystavená díla se objeví na veřejnosti poprvé.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


top02


Přidej komentář