Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vzpomínky nemusí být přesné, zůstane však úcta

rag01
Kniha Příliš mladí na válku vydaná ve spolupráci s českobudějovickou Literární kavárnou Měsíc ve dne připomíná formou rozhovorů s patnácti válečnými veterány jejich statečnost a obětavost v boji za svobodu ve vřavě druhé, ale i první světové války
22.03.2020 13:12 | Ladislav Lhota

K zajímavým knižním novinkám poslední doby patří titul Příliš mladí na válku z pera jihočeského novináře a spisovatele Radka Gálise. Táborský rodák si při hledání názvu vzpomněl na televizní film z časů svého jinošství Příliš mladí na lásku (1980), tématem jeho knihy však nejsou první citová vzplanutí. V patnácti rozhovorech s válečnými veterány přibližuje osudy hrdinů ve zbrani, kteří se odvážně vrhli do boje za osvobození naší vlasti, přestože některým bylo šestnáct nebo sedmnáct let, jiným kolem dvaceti.

JIŽNÍ ČECHY – Kniha vyšla k 75. výročí konce druhé světové války, do níž se svými činy zapsali mladí muži a ženy ochotní položit život za svobodu Československa. Autor je navštěvoval na sklonku jejich života (dosud žijí čtyři stovky veteránů světového konfliktu z let 1939 – 1945) a některé příběhy ve zkrácené podobě publikoval v denním tisku. Do knihy zařadil rozhovory v celé délce včetně textů zveřejněných vůbec poprvé. „Po desítkách let je možná těžké určit, zda se všechno opravdu tenkrát odehrávalo přesně tak, jak zůstalo těm skvělým lidem v paměti. Ale nemůže to snížit nespornou hodnotu jejich válečných zásluh a naši úctu k nim,“ zdůrazňuje Radek Gális.

Před očima čtenářů se odvíjí pohnuté osudy stíhacího pilota Miroslava Antonína Liškutína, který musel podruhé opustit domov po únoru 1948, jinak by ho uvěznili komunisté, a generálskou hodnost získal až těsně před smrtí při návštěvě českého prezidenta v Anglii. Bojovat za fašistický Slovenský štát odmítl Imrich Gablech, proto překročil východní hranice a po zadržení v ruském gulagu se dostal do Anglie k čs. letectvu, kde působil i generál Milan Píka, statečný syn generála Heliodora Píky, hrdiny I. a II. odboje, popraveného roku 1949 komunistickými katy. Generál Pavel Vranský bojoval u Tobruku a poté se zařadil k Nebeským jezdům u 311. čs. bombardovací perutě v Anglii.

Bojovali na poušti i ve vzduchu

Z pouště k nebesům, tedy z Tobruku ke 312. stíhací peruti na anglické půdě, zamířil i plukovník Milan Malý z Českých Budějovic. K nejmladším stíhacím pilotům za války patřil Emil Boček, povýšený na armádního generála v roce 2019. U Tobruku bojoval také Stanislav Hnělička, jenž poté s tankovou brigádou obléhal přístav u Dunkerque. Stovky hodin u 311. stíhací perutě nalétal palubní střelec Jaroslav Hofrichter, celou válku byl stíhacím pilotem u francouzské, anglické i československé perutě pozdější generál Miroslav Štandera. Z vládního vojska přes italské partyzány k anglickému letectvu doputoval Alois Dubec.

Na odporu proti nacistům se aktivně podílely i dvě z židovských dětí zachráněných díky transportu Wintonovým vlakem, Pavel Kafka a Margita Schneiderová – Rytířová. Do ruského Buzuluku pod velení Ludvíka Svobody se dostala šestnáctiletá Božena Koutná jako jedna z nejmladších příslušnic samostatného čs. paradesantního sboru. K událostem první světové války se vracejí svým vyprávěním legionáři Vladislav Bém, jenž bojoval na italské Piavě a v roce 1919 se zapojil do vojenského střetnutí vyvolaného česko – polským sporem o Těšínsko. Ruský legionář Alois Vocásek se zúčastnil legendami opředené bitvy u Zborova a prožil kompletní sibiřskou anabázi.   

Rozhovory s válečnými hrdiny, z nichž většina se nedočkala knižního vydání, doplňuje autor vlastním fotografiemi. Bohatý obrazový doprovod pochází z dlouhodobých aktivit známé dokumentární fotografky Dagmar Hochové a fotoreportérky časopisu Reflex Nguyen Phuong Thao, které vyhledávaly příslušníky našeho I. nebo II. zahraničního odboje. Kniha Příliš mladí na válku vyšla ve spolupráci s českobudějovickou Literární kavárnou Měsíc ve dne a do březnového vyhlášení stavu nouze kvůli celosvětové pandemii nemoci Covid–19 byla běžně dostupná v knihkupectvích. Po uzavření obchodů lze činit objednávky na e-mailové adrese: ragal@seznam.cz.    

Ladislav Lhota
Foto autor (2), Radek Gális a archiv Radka Gálise


rag02
rag03
rag04
rag05
rag06


Přidej komentář