Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Wortnerův dům představí Veroniku Holcovou s Lubošem Plným

vhp01
Obrazy Veroniky Holcové jsou svědky hledání a neklidu, netrpělivosti i pochybností. Kompozice působí klidně, jsou to však harmonické práce plné napětí. Autorka se stává rázným dirigentem a divák tichým posluchačem
12.01.2022 16:04 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou zve na první výstavy roku 2022, které nachystala v prostorách Wortnerova domu v českobudějovické ulici U Černé věže (kdysi Sterneckova). Od 21. ledna (vernisáž se koná o den dříve v 17 hodin) zde představí svá díla významní současní autoři Veronika Holcová (1973), jejíž malba a kresba vedená výjimečnou představivostí balancuje mezi snem a realitou, resp. autodidakt Luboš Plný (1961), který se zabývá transformací lidské figury a vydatně zásobuje zahraniční galerie.

Č. BUDĚJOVICE – Pražská rodačka Veronika Holcová prošla ateliéry Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla na AVU. Od začátku tvorby se vymykala tehdy standardní výtvarné produkci. Na kulturní scéně se pohybuje od roku 1994, kdy se zúčastnila řady skupinových nebo sólových výstav v České republice i zahraničí. Je zastoupená ve významných státních a soukromých sbírkách. „V její tvorbě nejde o čirou fantazii, která má nahradit či vynechat realitu. Obrazy jsou svědky hledání a neklidu, netrpělivosti i pochybností. Kompozice působí klidně, jsou to však harmonické práce plné napětí. Autorka je dirigentem a divák posluchačem,“ říká kurátor Adam Hnojil.  

Luboš Plný pochází z České Lípy. Spojují ho s fenoménem Art brut, přestože se proti tomu oprávněně vymezuje. Nepřijali ho na pražskou AVU, ale začal zde pracovat jako model. Touto performancí, která trvala šest let, se zapsal nesmazatelně do dějin umění. České prostředí ho začalo vnímat výrazněji v souvislosti s 57. bienále v Benátkách, kdy byl jako jediný český umělec zařazený do mezinárodní expozice Viva Arte Viva. Jeho díla se nacházejí v předních světových galeriích (Centre Pompidou), zastupuje ho francouzská Galerie Christian Berst. „Hlavním autorovým námětem je lidská figura. Různě ji transformuje. Kresebnou linkou odhaluje zdánlivě skrytý vnitřní svět,“ líčí kurátor.

(lho, tzg)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


vhp02
vhp03


Přidej komentář