Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámecká galerie prezentuje sochaře Jiřího Netíka

net01
Vernisáží na druhém zámeckém nádvoří v Jindřichově Hradci 12. června v 15 hodin odstartuje výstava prezentující dílo známého současného sochaře Jiřího Netíka. K vidění bude i bronzová Salome z roku 2010
10.06.2021 15:03 | Ladislav Lhota

Rozsáhlý výstavní projekt v galerii hradu a zámku Jindřichův Hradec přiblíží od 13. června do 26. září 2021 dílo brněnského sochaře Jiřího Netíka. Sedmašedesátiletý umělec patří k nejznámějším řezbářům a sochařům naší současnosti. Má za sebou řadu domácích i zahraničních výstav. Objekty vzniklé pod jeho rukama zkrášlují veřejná prostranství v Brně i dalších českých městech. Jedna z jeho soch byla zvolená jako oficiální dar pro papeže Benedikta XVI.

JINDŘICHůV HRADEC – Zdejší hrad a zámek si lidé spojují především s historickými interiéry a sbírkami. Zásluhou dnes již emeritních kastelánů tady vznikla galerie, v níž za téměř dvacet let existence prezentovali svoji tvorbu mnozí významní čeští výtvarníci. „Na tuto tradici chceme navázat expozicí s dílem Jiřího Netíka. Myslím, že každý návštěvník – a nemusí být vyloženě milovníkem současného umění - dokáže ocenit technické mistrovství, které umožňuje dokonale a zdánlivě snadno opracovat dřevo nebo odlít bronzovou sochu,“ říká jindřichohradecký kastelán Jan Mikeš k výstavnímu projektu s názvem Slyšet ticho.    

Díky výtvarníkově vstřícnosti se podařilo přivézt bezmála čtyřicet bronzových i dřevěných soch. Mnohé se řadí k nejvýznamnějším a nejznámějším z  celé jeho tvorby. „Na výstavě získáte výbornou představu o šíři i postupném vývoji Netíkovy tvorby. Jsou tu sochy téměř abstraktní, surrealistické i figurální. Mně osobně na všech znovu a znovu udivuje dokonalé zvládnutí materiálu, ostatně Jiří Netík začínal jako restaurátor a učil se na gotických řezbách. To všechno je vidět na těch sochách,“ doplňuje kastelán. Výstava je otevřená vždy od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Jednotné vstupné činí třicet korun.

(lho)
Foto archiv NPÚ


net02
net03
net04
net05
net06


Přidej komentář