Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámeckou jízdárnu zaplnily mezinárodní Strange Things

180523sta01
Díla sedmapadesáti výtvarných umělců v rámci mezinárodní výstavy Strange Things v Zámecké jízdárně AJG v Hluboké nad Vltavou reflektují samotu, nicotu, hnus, strach, úzkost, extázi. Expozice vznikla ve spolupráci AJG a Ostravské univerzity
18.05.2023 15:35 | Ladislav Lhota

Mezinárodní výstava Strange Things v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou od 14. května do 7. října 2023 představuje autory z tuzemské a zahraniční scény, jejichž tvorbu sjednocuje transformace ustálených vizuálních struktur – reinterpretace významových, respektive emočních profilů, k nimž patří samota, nicota, hnus, strach, úzkost, extáze, ale také redesign náboženských a esenciálně bytostných kontextů. Reagují na současnou dobu a svět. 

HLUBOKÁ N. VLTAVOU – Projekt prezentuje aktuální výtvarnou tvorbu akcentující principy spontánního uměleckého gesta, neurčitosti, chaosu, grotesknosti, expresivního výrazu, politicky angažovaného projevu a uměleckých přístupů. Výstava Strange Things je komplexní multimediální záležitost, která reaguje nejen na žhavá společenská témata, ale konfrontuje diváka taktéž s hlubšími otázkami napojenými na tvůrčí proces. Fenomén divnosti na výstavě není zastoupený prvoplánově manifestující se vizualitou, avšak divnost se nabízí skrze umělecká díla jenom jako úhel pohledu na svět jako takový.

Expozice představuje tvorbu padesáti sedmi umělců a uměleckých dvojic. Domácích, ale z větší části zahraničních, především z Německa a Polska. „Seznámíte se s videi Moniky Rechsteiner či Honoraty Martin, konceptuální tvorbou MK Kaehneho, Roberta Kuśmirowskiego, Grzegorza Klamana, malbou a kresbou Maika Wolfa, Martina Juefa,“ vypočítává kurátor Tomáš Koudela. „V rámci instalace zhlédnou návštěvníci také objekty slovenského sochaře Viktora Freša, v Berlíně žijící slovenské umělkyně Zorky Lednárové nebo v Praze a Berlíně žijícího česko-kanadského umělce Marka Schovánka,“ doplňuje kurátor.

Silným zážitkem pro diváka se pravděpodobně stanou obrazy původem české tvůrkyně Eleny Steiner, která žije v Rakousku, nebo korejského umělce Bongchulla Shina. V instalaci nechybí ani médium fotografie. V této souvislosti je nutné zmínit českého umělce Vladimíra Havlíka, německého tvůrce Joachima Seinfelda a také Zbigniewa Liberu z Polska. Kurátoři a umělci Tomáš Koudela a Pavel Forman ve spolupráci s produkční a grafičkou Terezou Čapandovou realizovali mnoho mezinárodních výstavních projektů doma i ve světě. Začali Plným kontaktem (Galerie ve věži, Praha 2017), pokračovali akcemi v Tbilisi, Berlíně, Sofii, Vídni, Košicích, slovinské Ptuji, Ostravě, Tokiu (2022).

Výstava vznikla ve spolupráci AJG a Ostravské univerzity.

(lho, tzg)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


180523sta02
180523sta03
180523sta04
180523sta05
180523sta06


Přidej komentář