Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámečtí medvědi dostanou pamlsky. Zatroubí granátníci

221222mkv01
Medvědi v příkopu českokrumlovského zámku na Štědrý den netrpělivě očekávají úder desáté hodiny. Ošetřovatel je vpustí do výběhu, kde na ně čekají vánoční pamlsky od dětí i dospělých návštěvníků. Lidé přihlížejí samozřejmě z bezpečné vzdálenosti. Tradice se drží už desítky let
22.12.2022 15:20 | Ladislav Lhota

Medvědi v příkopu českokrumlovského zámku oslaví vánoční svátky spolu s dětskými i dospělými návštěvníky, kteří jim přinášejí 24. prosince tradiční nadílku. Vánoční atmosféru umocní zpívání koled na zámeckém nádvoří za hudebního doprovodu souboru Kapka nebo troubení granátníků z ochozu zámecké věže. Medvědí oslavy na zámku, který státní orgány v roce 1947 bezprecedentně odebraly rodu Schwarzenbergů, začnou na Štědrý den v deset hodin dopoledne. Granátníci se rozehrají půl hodiny před polednem.

Č. KRUMLOV – Vánoční medvědí oslavy se konají dlouhá léta. „Slavení Vánoc s medvědy se původně zamýšlelo jako pomoc rodičům s nedočkavými dětmi, které se těší od rána, co dostanou pod stromeček. Během let si zvykli na tradici s medvědy také dospělí návštěvníci. Rekordní byl Štědrý den roku 1997, kdy přišlo za našimi huňáči šest stovek lidí,“ líčí medvědář Jan Černý. Letos na Štědrý den bude živo u čtyřnohých obyvatel zámeckého příkopu od časných ranních hodin. Ošetřovatel se svými pomocníky umístí do výběhu několik smrků vysokých šest až sedm metrů a vyzdobí je pamlsky. První nedočkavci zpravidla přicházejí už po osmé hodině.

Jako vstupné na medvědí slavnosti poslouží nejrůznější bábovky, koláčky, vánočky, jablka nebo jiné ovoce, také zelenina, vánoční cukroví a med. „Všechny dobroty mohou děti nebo jejich doprovod přinést rovnou do příkopu a položit je pod nazdobený stromeček,“ vybízí medvědář, který na místě bedlivě kontroluje, aby se k medvědům nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit. „Slavnostní menu dostávají výjimečně. Jejich pravidelná strava je zdravější. Nezbytnou součástí jejich jídelníčku je tvaroh, jogurty, ovoce a zelenina, glukóza a med. Zkonzumují také sto šedesát kilo pečiva týdně,“ upřesňuje starostlivý opatrovatel zvířat.

Úderem desáté hodiny dostanou medvědi zelenou k návštěvě výběhu a pustí se do svých dárků. Nevšední podívanou budou příchozí sledovat z bezpečí na mostě. Drobné dárky s medvědí tématikou budou připravené i pro děti. Dospělé zahřeje punč. Po dvouleté covidové odmlce se z ochozu zámecké věže rozezní koledy v podání krumlovských granátníků. „Coby útěchu za zrušený vánoční program v době pandemie, navázali gardoví trubači před dvěma léty na jednu z prvorepublikových tradic našeho města – slavnostní vánoční troubení z ochozu zámecké věže,“ říká hejtman Schwarzenberské granátnické gardy Martin Neudörfel. S přestávkami do jedné hodiny zazní třicítka českých koled a fanfár.

(lho, sla)
Foto archiv Národního památkového ústavu


221222mkv02
221222mkv03
221222mkv04
221222mkv05
221222mkv06


Přidej komentář